Dożynki gminne w Miejscu Piastowym

0
490

W ostatnią niedzielę (28 sierpnia) na stadionie TS PIASTOVIA odbyły się dożynki gminne. Rozpoczęły się polową mszą świętą dożynkową odprawioną przez ks. Krzysztofa Poświatę – Przełożonego Domu Macierzystego Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. Homilię wygłosił ks. Jan Seremak – Rektor Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. W koncelebrze wziął także udział ks. wikary Piotr Sękowski.

Jeśli przestaniemy dziękować, jeśli przestaniemy widzieć w chlebie wyraz miłości Boga, to zapomnimy kim jesteśmy i jak się nazywamy – powiedział podczas nabożeństwa dziękczynnego za tegoroczne zbiory ks. Krzysztof Poświata, cytując także pierwszą strofę wiersza K. K. Norwida “Moja piosnka”. – “Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/Dla darów Nieba…/Tęskno mi, Panie…”. Ten chleb, to dar nieba. Oby go nikomu nie zabrakło.

Ks. Jan Seremak podczas homilii rolnika stawiał jako przykład dla wszystkich, aby swojego powołania nie traktować wyłącznie jako źródła dochodu, ale jako służbę, i z pokorą do niej podchodzić. – Niektórzy sądzą, że najpiękniejsze słowa na temat rolnictwa powiedział Jan Paweł II w Krośnie. Mówił tak: “Pozostańcie wierni tradycjom waszych ojców, oni podnosząc wzrok znad ziemi ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią. I do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę i z Bogiem swoje rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji. Ona wyraża najgłębszą prawdę o sensie i owocności waszej pracy” .

Rektor podkreślił, że to co mówił św. Jan Paweł II do rolników odnosi się do wszystkich. – Miejmy ogromy szacunek do siebie, starajmy się pomagać jedni drugim. Czasami trzeba ustąpić miejsca, ale przede wszystkim mieć na względzie to jedno, żeby ta ziemia, ten dom gminny był błogosławiony, żeby był nasączony łaską Boga. Apelował także, aby na co dzień pamiętać o pozdrowieniu “Szczęść Boże”. – Nie rezygnujmy z tego pozdrowienia, bo tego szczęścia płynącego od Boga potrzebują i Ci, którzy pracują na polu, i Ci, którzy mają rzemiosło, i Ci, którzy pracują w gminie, i mają zadania sołeckie. Wszyscy potrzebujemy ogromnej życzliwości.

Ks. Seremak zaakcentował także, że rolnik to ten, który jest stwórcą wszystkiego. – To nie są tylko śliczne, piękne słowa. Taka jest prawda, że praca na roli jest modlitwą.

Wyróżniającym elementem nabożeństwa było przekazanie darów ołtarza. Chleby, kwiaty, owoce i wino na ręce księży złożyli starostowie dożynek: Sławomir Stec i Stanisława Uliasz oraz delegacje ze wszystkich sołectw gminy: Głowienki, Łężan, Miejsca Piastowego, Niżnej Łąki, Rogów, Targowisk, Widacza, Wrocanki i Zalesia.

Po mszy świętej starostowie dożynek, zgodnie z tradycją, przekazali wypieczony z tegorocznych zbiorów chleb władzom gminy – wójtowi Dorocie Chilik i przewodniczącemu Rady Gminy Wiesławowi Habratowi.

Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja, a święto planów to jeden z najważniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To czas przede wszystkim na podziękowanie Panu Bogu za plony, a ludziom za trud i wysiłek. To czas radości, odpoczynku, ciężkiej, mozolnej, często w skwarze dnia, pracy – powiedział Sławomir Stec. – Obecny rok nie należał także do najłatwiejszych z powodu pogody, z powodu suszy. Dlatego tym bardziej zachwycajmy się urodą dorodnych wieńców dożynkowych, w które została na pewno włożona ciężka praca, pomysłowość, trud, ale także i serce. Praca rolnika wymaga ogromnego szacunku, miłości do ziemi. Drodzy rolnicy bądźcie dumni ze swojego zawodu, ze swojej pasji. Jesteście przecież żywicielami całej naszej Ojczyzny. Chylimy więc  głowy przed dożynkowym chlebem, wypieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów. Ceńmy go i szanujmy tych, za sprawom których nam go nie brakuje.

Wójt gminy dziękując za chleb podkreśliła, że jest on symbolem ciężkiej pracy i jedności, ponieważ, aby powstał, trzeba wysiłku wielu osób. – Będziemy go sprawiedliwie dzielić – zapowiedziała, podkreślając, że kontynuowane będą starania, aby gmina rozwijała się i piękniała, aby każdy mieszkaniec był dumy z gminy Miejsce Piastowe.  

Dożynki – to święto plonów – rolników i wszystkich, którzy pracują i starają się, aby plony były obfite – podkreślił przewodniczący Rady Gminy Wiesław Habrat dziękując za pracę i tegoroczne zbiory. Wieńce dożynkowe, które dzisiaj możemy podziwiać, reprezentują plony, które zebrali rolnicy w tych szczególnie trudnych czasach. Wspólnie z Radą Gminy – jeśli tylko pojawią się możliwości – będziemy wspierać rolników.

Podczas uroczystości Grzegorz Nieradka – doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Markowi Więchowi, rzeźbiarzowi z Miejsca Piastowego odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W tym roku powrócono do tradycji ośpiewania wieńców dożynkowych przez wszystkie sołectwa gminy. Delegacje sołectw zaśpiewały tradycyjne przyśpiewki, oparte na własnych tekstach, nierzadko odwołujących się do życia w gminie.

W części artystycznej zagrała Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe, występując z formacją mażoretek. Na scenie pojawili się także: ZTL Pogórzanie, kapela ludowa “Pogórzanie”, zespół wokalny Inspiracja, a gwiazdą wieczoru był zespół Pogwizdani. Chłopaki z Łącka, którzy mówią o sobie, że łączy ich przyjaźń, wspólna pasja do folku, pięknych kobiet i dobrej imprezy, swoją niesamowitą energią i muzyką pod scenę przyciągnęli tłumy. Po wyjątkowo energetycznym koncercie publiczność bawiła się na zabawie tanecznej przy muzyce zespołu Chillout.