You are currently viewing Spotkanie krasnali z Marią Konopnicką

Spotkanie krasnali z Marią Konopnicką

Wycieczka do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zakończyła realizację działań w projekcie pn: „ Bi-blio-teka otwieramy świat zamknięty w książkach”, na które Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym otrzymało 18 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla Książki. Celem wyprawy było poznanie miejsca gdzie żyła i tworzyła poetka. Zwiedziliśmy ekspozycję biograficzno – literacką prezentującą życie i wielokulturową twórczość Marii Konopnickiej. Wystawa przybliżyła postać autorki Roty oraz poszerzyła informacje o jej przodkach i rodzinie. Unikatowe eksponaty, rękopisy, pierwodruki dzieł, dokumenty archiwalne oraz stare fotografie były w zasięgu ręki i stanowiły jakże cenną dokumentację mistrzyni pióra. Dworek z XVIII wieku we wnętrzu którego znajdują się piękne stylowe pomieszczenia – gabinet, sień, jadalnia, kuchnia i sypialnia urządzone zgodnie z duchem epoki zrobiły na nas ogromne wrażenie, a opowieści przewodnika utwierdziły nas w przekonaniu, że znajdujemy się w bardzo ważnym i ciekawym miejscu.

Efektem pierwszych spotkań projektowych – warsztatów ceramicznych były ręcznie wykonane, pomalowane angobą gliniane kubki na których znaleźli się bohaterzy bajek Marii Konopnickiej. Warsztaty prowadziła Iwona Władyka z Pracowni Ceramicznej Joszko z Krosna.

Podczas warsztatów czekoladowych, inspiracją była bajka „Na jagody”. Dzieci poznały technologię produkcji i obróbki czekolady oraz technikę pisania nią, tworzyli też kompozycje artystyczne własnoręcznie zdobiąc tabliczki czekolady owocami kandyzowanymi i posypką. Zajęcia prowadzone były przez naszą regionalną firmę Atelier Di Chocolate – Pracownia tortów artystycznych i czekolady
z Wrocanki.

Kolejne warsztaty pn: „ Poezja Marii Konopnickiej w kaligrafii” prowadził Jakub Niedziela z Wrocanki anglista i grafik komputerowy, autor licznych prac będących połączeniem malarstwa, kolażu, kaligrafii i fotografii. Podczas czterech spotkań warsztatowych uczestnicy zaznajomili się z elementami historii i stylów kaligrafii (np. uncjały, fraktury) oraz tego jaki wpływ na nie ma używane
narzędzie. Uczestnicy zdobyli podstawy pięknego pisania czego efektem było przygotowanie kilkustronicowego reprezentacyjnego port folio, ze stroną tytułową poświęconą Patronce Roku 2022.

Podczas spotkań literacko –plastycznych „ Seniorzy- Dzieciom – czyli kulturalna bajka, biografię i jej wiersze przedstawiła Maria Stefanik – poetka z Żarnowca, która swoją inspirację do pisania czerpie z miejsca w którym kiedyś żyła i tworzyła polska pisarka. Na zajęciach bezcenna okazała się pomoc wolontariuszek, które wspólnie z dziećmi malowały bohaterów bajkowych na lnianych torbach. Seniorki w każdej z pięciu bibliotek wykonały z kolorowej bibuły czapeczki krasnali, w których uczestnicy dumnie prezentowali się w Dworku Marii Konopnickiej.

Do przeprowadzenia ostatnich warsztatów „Kolorowy świat” zaprosiliśmy Małgorzatę Twardzik -Wilk. Artysta malarz, zajmująca się malarstwem olejnym, akrylowym i pastelem. Swoje prace corocznie prezentuje na wystawach malarskich indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą. Bierze udział w międzynarodowych sympozjach i plenerach malarskich w Polsce, Słowacji, Ukrainie, Macedonii, Rumunii, Węgrzech. Mieszka i tworzy w Głowience. Wiersze oraz ilustracje z tomiku pt: „Z łąk i pól” stały się natchnieniem dla uczestników warsztatów plastycznych, którzy wykonali piękne prace techniką suchych pasteli. Zaplanowane spotkania odbywały się w bibliotekach działających na terenie gminy Miejsce Piastowe i były dobrą okazją do integracji oraz aktywizacji społeczności lokalnej.

Tekst i foto: GCKiB