You are currently viewing Druga rekonstrukcja bitwy na Klarowcu

Druga rekonstrukcja bitwy na Klarowcu

Huk wystrzałów karabinów, dział artyleryjskich i bomb lotniczych rozlegał się wczoraj z rogowskich pół. W niedzielę (23.07) w pobliżu nowego kościoła odbyła się druga rekonstrukcja bitwy na Klarowcu.

Bitwa nawiązywała do wydarzeń pierwszej wojny światowej, kiedy to początkiem maja 1915 roku na górze Rogowskiej, zwanej Klarowcem wojska pruskie i austro-węgierskie zdobyły pozycje Rosjan. Było to największe wydarzenie militarne w czasie Wielkiej Wojny w gminie Miejsce Piastowe.  

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną – w intencji poległych w walkach na Klarowcu i ofiar wojen – w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo odprawili: ks. Paweł Jakubczyk i ks. wikarego Mariusz Mul. Poległych uczczono także poprzez złożenie kwiatów przy pomnikach w pobliżu kościoła oraz na cmentarzu parafialnym. Wiązanki kwiatów złożyli: poseł na Sejm RP Piotr Babinetz – poseł na Sejm RP, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Nieradka, przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiesław Habrat, wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik oraz zastępca wójta Aleksandra Ciepiela.

Przed bitwą głos zabrali: poseł Piotr Babinetz, Grzegorz Nieradka oraz wójt Dorota Chiliik, a już o tym, co działo się na polu bitewnym, mówił prof. dr hab. Andrzej Olejko. Autorem scenariusza bitwy był Łukasz Solon.

W bitwie wzięło udział 12 grup rekonstrukcyjnych:
– Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary,
– Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe ”Edelweiss”,
– Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK,
– Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych,
– Grupa Rekonstrukcji Historycznej 45 INFANTERIE CK,
– Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułk Piechoty 1 Brygady Legionów Polskich,
– 4 Bośniacki Pułk Piechoty,
– Grupa Rekonstrukcji Historycznej „POD OBCYMI SZTANDARAMI” LUBLIN,
– Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”,
– 32 Pułk Obrony Krajowej (32 LIR),
– 11 Jednostka Rekonstrukcji Historycznej „Złomek” oddział Rzeszów Wschód,
– GRH Artyleria.

Na zakończenie grupom rekonstrukcyjnym wręczono medale i dyplomy. Statuetki wraz z podziękowaniami otrzymali także: Łukasz Solon, prof. dr hab. Andrzej Olejko, Janusz Uliasz (za udostępnienie pola na bitwę) oraz Artur Sobieraj (za efekty pirotechniczne).

Podczas wydarzenia koncert pieśni patriotycznych zagrała Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe. Pokaz sprzętu wojskowego prezentował 35 Batalion Lekkiej Piechoty Sanok Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja. Dzieci miały także możliwość postrzelać z łuku z Łuczniczym Uczniowskim Klubem Sportowym ŁUKS Jedlicze. Była żołnierska grochówka, którą serwowali strażacy. O stronę kulinarną zadbały również panie z  KGW w Rogach. Zaprezentowała się Krośnieńska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa.

Szacuje się, że bitwę obejrzało około 1000 osób. Więcej w przyszłym numerze „Piastuna”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Krwawe ścieżki do Niepodległej – II Rekonstrukcja „Bitwy na Klarowcu”.

IP, fot. Małgorzata Ostafil-Wąsik i Izabela Półchłopek