You are currently viewing Podróż w czasy Wielkiej Wojny

Podróż w czasy Wielkiej Wojny

W dniu 22 sierpnia odbyliśmy bardzo ciekawą, ale równie trudną podróż. Dzięki Pani Jolancie Golonkiewicz-Rybskiej cofnęliśmy się w czasy Wielkiej Wojny.

22 sierpnia w Zagrodzie Etnograficznej w Rogach odbyło się spotkanie z autorką książki „Jan Leń. Pamiętnik żołnierza Wielkiej Wojny. Rogowskie historie rodzinne”.

Jan Leń urodził się w 1897 r., zmarł w 1978 r. Większość życia poza wojenną tułaczką spędził w Rogach, gdzie prowadził gospodarstwo rolne wraz z żoną Elżbietą Uliasz. Był żołnierzem 45 Galicyjskiego Pułku Piechoty armii austro-węgierskiej, „Błękitnej Armii” generała Hallera oraz Wojska Polskiego do roku 1921.

Publikacja podzielona została na dwie części. Pierwszą z nich jest pamiętnik Jana Lenia, dziadka autorki. Zapiski znalezione w szafie po wielu latach okazały się nieocenioną inspiracją do wydania książki. Czas pokazał jednak, że historie rodzinne są na tyle ciekawe, że i to warto było opisać – tak właśnie powstała druga część książki.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania licznie przybyłych gości. Szczególnie dla rodowitych mieszkańców Rogów było to sentymentalne spotkanie. Główną rolę odegrała oczywiście autorka, Jolanta. Towarzyszył jej mąż, Tadeusz Kapłon-Rybski, którego wsparcie i pomoc dało się odczuć już od pierwszego spotkania. Obecna była także mama Pani Jolanty, czyli córka Jana Lenia oraz inni członkowie rodziny.

Wójt Gminy Miejsce Piastowe Pani Dorota Chilik obecna na spotkaniu pogratulowała ogromnego sukcesu oraz wręczyła kwiaty autorce.

Składamy podziękowania Michałowi Czerwonce, który z dumą i profesjonalizmem zaprezentował mundur austro-węgierski.

Spotkanie uznane zostało za sukces – wyprzedano wszystkie egzemplarze, a nawet pytano o więcej.

autor tekstu: Sylwia Pelczar

Wydanie książki zostało dofinansowane przez Wójta Gminy Miejsce Piastowe. Egzemplarze będzie można jeszcze nabyć w Zagrodzie Etnograficznej w Rogach. Publikacja dostępna będzie także w bibliotece w Miejscu Piastowym oraz w rzeszowskiej księgarni Epoka.

Dodaj komentarz