You are currently viewing Koncert Stabat Mater z rogowskiego kościoła

Koncert Stabat Mater z rogowskiego kościoła

Koncert Stabat Mater, transmitowany na żywo z zabytkowego kościoła w Rogach, wprowadził w nastrój przeżywania Triduum Paschalnego i Wielkanocy w Gminie Miejsce Piastowe.

W środę Wielkiego Tygodnia odbyła się transmisja online koncertu pieśni pasyjnych, dzięki któremu mieszkańcy gminy mogli wprowadzić się w nastrój przeżywania Męki Pańskiej, gdyż Stabat Mater (Stała Matka boleściwa) to utwór przedstawiający boleść Matki po ukrzyżowaniu Chrystusa.

Autorem muzyki, którą mogliśmy usłyszeć z rogowskiego kościoła, jest włoski kompozytor epoki baroku Giovanni Batista Pergolesi. Koncert przygotowali studenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Simona El Sayed – sopran, Marlena Rygiel – mezzosopran, Wojciech Buczyński – organy i Karol Pęcak – wiolonczela. Widowisko było tym bardziej ujmujące, że utwory śpiewane były w języku włoskim.

To wydarzenie muzyczne, podobnie jak poprzednie, zrealizowane zostało w formule online z wykorzystaniem zdobytego wcześniej doświadczenia. Tym razem jednak widzowie mogli także podziewać wnętrze zabytkowego kościoła. W czasie koncertu dodatkowy operator kamery zadbał o pokazanie detali. Pokazano późnobarokowy ołtarz główny, w którym dzięki wykorzystaniu oświetlenia widzowie mogli zobaczyć figurę Jezusa Chrystusa. Snopy świateł wydobyły piękno bocznych ołtarzy. Dzięki pracy operatorów i oświetleniowca mogliśmy podziwiać również sceny Męki Pańskiej z polichromii autorstwa Władysława Lisowskiego umieszczonej w prezbiterium kościoła.

Po zakończeniu koncertu życzenia świąteczne wszystkim widzom złożyła Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

–  Mimo że muzyka poważna jest wymagająca i niekiedy trudna w odbiorze, koncert zobaczyło ponad 6 tysięcy osób. To jedyny, tak profesjonalnie zrealizowany koncert muzyki poważnej w regionie, dlatego tym bardziej jesteśmy dumni, że nasza jednostka dotyka tematów innych niż te z popkultury i jest to doceniane przez widzów – powiedziała Joanna Ziemiańska-Kielar, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.

Koncert zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym, a transmisję prowadził portal internetowy TerazKrosno.pl. Koncert na żywo można było obejrzeć na facebooku: Gminy Miejsce Piastowe, GCKiB oraz portalu TerazKrosno.pl.  

Dodaj komentarz