You are currently viewing <strong>Biegami dla dzieci hucznie i rozmachem rozpoczęto obchody 600-lecia Wrocanki</strong>

Biegami dla dzieci hucznie i rozmachem rozpoczęto obchody 600-lecia Wrocanki

Niespodziewanie dużo, bo aż 140 uczestników wzięło udział w biegach dla dzieci, które w niedzielę (4 czerwca br.) odbyły się na boisku przy Szkole Podstawowej we Wrocance. W towarzystwie flag Polski i Gminy Miejsce Piastowe zapalony został znicz olimpijski, w górę poleciały balony. Hucznie i z rozmachem Stowarzyszenie „Nasza Wrocanka” rozpoczęło – zaplanowane na cały rok – obchody 600-lecia Wrocanki. 

Ambasadorem biegów była mieszkanka Wrocanki Izabela Zatorska-Pleskacz – mistrzyni świata i Europy w biegach górskich. – Jestem dumna, że obchody – tak ważnego dla naszej miejscowości jubileuszu rozpoczynamy od biegów i to od biegów dla dzieci. Popularne są teraz biegi dla dorosłych, gdzie dostaje się nagrody pieniężne, a tutaj jest bieg dla dzieci, z których dopiero mamy wyłaniać sportowców, to oni mają być przyszłością sportu. Z całego serca zapraszałam wszystkich, aby przyszli na to otwarcie. Mamy kategorie od przedszkolaków: 3-4-latków do dzieci, które są już w 7-8 klasie. Dzieci, które tu przychodzą są godne, żeby wystartować w profesjonalnych biegach. Wytyczyliśmy trasy, każde dziecko dostaje koszulkę startową, a na mecie ciężki, metalowy medal,  który może być pamiątką na lata. Mam nadzieję, że znajdziemy rodzynki, które siedzą w domu, grają w gry komputerowe, bawią się klockami, a może nie wiedzą nawet o tym, że mają talent do biegania. To by było wspaniałe, aby nasz bieg był dla kogoś początkiem kariery sportowej, niekoniecznie biegowej, bo planujemy jeszcze inne imprezy sportowe.

Izabela Zatorska-Pleskacz podczas biegów powtarzała jednak często, że każdy z uczestników jest już zwycięzcą. – Jest takie włoskie słowo „gambate”, czyli daj z siebie wszystko – dopingowała zawodników.

Dużą atrakcją okazały się sztafety rodzinne, w których startowało dwoje dorosłych i dwoje dzieci do 15 roku życia, i wyglądało na to, że było to bardziej emocjonujące wydarzenie dla dorosłych niż dzieci.

We wszystkich biegach łącznie wzięło udział 140 dzieci (większość to mieszkańcy Wrocanki i Niżnej Łąka, ale przyjechali także z Krosna, czy Krościenka Wyżnego) i 17 sztafet rodzinnych. Tak duża liczba zawodników mile zaskoczyła organizatorów, którzy przygotowali 120 pakietów startowych. Uczestnicy biegów otrzymywali koszulkę startową, wodę, drożdżówkę, notes, a na mecie pamiątkowy medal. Dodatkowo zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych nagrodzeni zostali medalami za pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcom na podium medale i nagrody wręczali: ambasador biegów Izabela Zatorska-Pleskacz, dyrektor Szkoły Podstawowej we Wrocance Nina Hanus oraz wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik. Uczestnikom biegów i zwycięzcom pogratulowała także zastępca wójta Aleksandra Ciepiela.

W organizację biegów włączyło się kilkudziesięciu wolontariuszy, OSP we Wrocance, a kilkanaście firm, instytucji i organizacji wsparło to wydarzenie rzeczowo lub finansowo. Zawody profesjonalnie komentowali: Bolesław Pleskacz oraz Piotr Zajdel.

WYNIKI BIEGÓW

DYSTANS 150 METRÓW
Kat. przedszkolaki maluchy 3-4 lata (2019-2018) – dziewczynki
1. Anna Szelc
2. Alesia Węgrzyn
3. Róża Niepokój

Kat. przedszkolaki maluchy 3-4 lata (2019-2018) – chłopcy
1. Jan Zatorski
2. Antoni Chilik
3. Jędrzej Kostrząb

DYSTANS 250 METRÓW
Kat. przedszkolaki starszaki 5-6 lat (2017-2016) – dziewczynki
1. Weronika Kucia
2. Blanka Czubska
3. Zosia Durał

Kat. przedszkolaki starszaki 5-6 lat (2017-2016) – chłopcy
1. Gabriel Rutkowski
2. Mikołaj Kielar
3. Franciszek Chilik

DYSTANS 300 METRÓW
Uczniowie kl. I-II (2015-2014) – dziewczęta
1. Aleksandra Lenik
2. Martyna Zywar
3. Katarzyna Gazda

Uczniowie kl. I-II (2015-2014) – chłopcy
1. Natan Staszewski
2. Szymon Fils
3. Tymon Lazarowicz

DYSTANS 600 METRÓW
Uczniowie kl. III-IV (2013-2012) – dziewczęta
1. Natalia Bobusia
2. Joanna Szelc
3. Zofia Zajdel

Uczniowie kl. III-IV (2013-2012) – chłopcy
1. Jakub Sokołowski
2. Hubert Zielański
3. Filip Zatorski

DYSTANS 800 METRÓW
Uczniowie kl. V-VI (2011-2010) – dziewczęta
1. Natalia Nowak
2. Jagna Kostrząb
3. Iwona Bobusia

Uczniowie kl. V-VI (2011-2010) – chłopcy
1. Damian Albrycht
2. Mateusz Gleń
3. Paweł Szydło

DYSTANS 1000 METRÓW
Uczniowie VII-VIII (2009-2008) – dziewczęta
1. Antonina Loren
2. Milena Skauba
3. Adrianna Longawa

Uczniowie VII-VIII (2009-2008) – chłopcy
1. Kacper Kucia
2. Jan Węgrzyn
3. Szymon Węklar

Sztafety rodzinne – 2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 15 roku życia (każdy członek sztafety pokonywał ok. 200 metrów)

  1. „Albrycht – Czubska”: Dawid, Damian, Martyna, Katarzyna  
  2. „Team Szelc”: Alicja, Joanna, Ewa i Marcin  
  3. „Lorenc”: Marcelina, Antonina, Julia i Paweł  

Nagrodę dla najmłodszej uczestniczki otrzymała Jagoda Zatorska.

Biegi dla dzieci były imprezą inaugurującą obchody 600-lecia Wrocanki, których finał zaplanowano na 2014 roku. – Pierwsza wzmianka o naszej wsi w urzędowych aktach państwowych pochodzi z 1424 roku – tłumaczy Anna Sieniawska-Kuras, przewodnicząca Stowarzyszenia Nasza Wrocanka oraz sołtys Wrocanki. – W aktach sanockich wymieniony jest niejaki Stybor z Wrocanki, któremu nadają przydomek szlachetny. Jak pisze ks. Władysław Sarna w swoim „Opisie powiatu krośnieńskiego” „zapewne cieszył się u współczesnych powagą i wzięciem, kiedy kilkakrotnie zasiadł jako sędzia w  sądach ziemskich w Sanoku”. Oczywiście Wrocanka jako wieś, czy osada musiała istnieć znacznie wcześniej, ale datę 1224 przyjęliście symbolicznie do świętowania 600-lecia naszej miejscowości.

W ramach obchodów do końca roku 2023 i do czerwca 2024 roku organizowane będą imprezy rozrywkowe, kulturalne, naukowe, sportowe. Każdego miesiąca zaplanowano jakieś wydarzenie. Będzie także koncert fortepianowy w plenerze, planujemy koncert zespołu smyczkowego w kościele. Organizujemy także kilka konkursów. Finał planujemy na czerwiec przyszłego roku. Impreza będzie dwudniowa, jeden dzień będzie typowy historyczny – będą prezentowane stroje historyczne, młócenie cepem, mielenie zboża żarnami, a drugiego dnia odbędzie się już festyn rodzinny Rozaliada – zapowiedziała Anna Sieniawska-Kuras, zapraszając do śledzenia profilu „Nasza Wrocanka” na facebooku, gdzie na bieżąco publikowany będzie plan obchodów. Najbliższe wydarzenie to turniej piłkarski o beczkę piwa.

Tekst i fot. Izabela Półchłopek