You are currently viewing GAFA na scenie w Rogach w towarzystwie wystawy fotograficznej

GAFA na scenie w Rogach w towarzystwie wystawy fotograficznej

W niedzielę (11 grudnia) w Domu Ludowym w Rogach odbył się spektakl formacji GAFA pt. „Ignacy Łukasiewicz – I WSZYSTKO JASNE” oraz wystawa uczestników warsztatów fotograficznych. Spotkanie było podsumowaniem i zakończeniem projektu „Weźmy kulturę na warsztat – edukacja kulturalna mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe”, w ramach którego odbyły się warsztaty fotograficzne oraz teatralne.

DIAFRAGMA – warsztaty fotograficzne, w których uczestniczyła 12 osobowa grupa, trwały od czerwca do grudnia br. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w bibliotece w Rogach oraz w plenerze (m.in. w Iwoniczu Zdroju, na górze „Przymiarki”). W programie warsztatów zrealizowano następujące tematy:
– przedstawienie rodzajów aparatów i sprzętu fotograficznego, – nauka kompozycji i estetyki obrazu fotograficznego (zasady budowania kadru, głębia ostrości), – nauka fotografii cyfrowej (cyfrowa obróbka obrazu, podstawa pracy w programie Photoshop), – fotoreportaż, – nauka fotografii w plenerze oraz studio.

Wystawa złożona była z fotografii wykonanych podczas zajęć oraz pochodzących z prywatnych galerii uczestników. Każdy uczestnik przedstawił dwa wybrane przez siebie kadry. Zdjęcia przedstawione były na płótnie. Na sztalugach pojawiły się krajobrazy, przyroda oraz portrety.

Zajęcia teatralne Gminnej Aktorskiej Formacji Artystycznej prowadził Sebastian Jakubczyk. Spotkania warsztatowe to wspólna praca 15 osobowej grupy nad przedstawieniem „Ignacy Łukasiewicz – I WSZYSTKO JASNE !”. W przygotowaniach do spektaklu uczestniczył także Maciej Patronik – pochodzący z Sanoka aktor, reżyser teatralny i filmowy, udzielający młodym aktorom instruktażu.

Bardzo zdolni ludzie, przyjemnie się z nimi pracowało – powiedział o członkach GAFY Maciej Patronik, którzy przyjechał obejrzeć spektakl. – Na pewno trzeba to kontynuować. Regularność pracy jest ważna, bo dojrzewa się na scenie. Dzisiejszy występ to dla mnie premiera, to coś innego niż próby. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś nawiążemy współpracę.

Pomimo trudnych warunków pogodowych do Domu Ludowego w Rogach dotarła liczna publiczność. Wójt Dorota Chilik wraz z zastępcą dyrektora GCKiB Wojciechem Krężałkiem powitali gości wprowadzając zebranych w tajemniczy i pełen wrażeń wieczór. Występ GAFY zakończył się dużymi brawami oraz wręczeniem certyfikatów dla członków grupy fotograficznej i aktorskiej. Zwieńczeniem był począstunek, gdzie można było porozmawiać przy filiżance ciepłej herbaty, ciastku i przekąskach.

Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym. Fotorelację z wydarzenia przygotował najmłodszy uczestnik warsztatów fotograficznych – Michał Jaracz.

Patrycja Kulig

Fot: Michał Jaracz