Z poezją na Ty – spotkanie autorskie

0
317

O tym, jak poezja może stać się przyjaciółką ale także wrogiem, opowiedziała na spotkaniu autorskim Anna Lonc – poetka, antykwariuszka, bibliotekarka z GCKiB w Miejscu Piastowym. Spotkanie odbyło się z okazji Światowego Dnia Poezji 21 marca 2022 r. w bibliotece w Miejscu Piastowym.

Anna zaprosiła uczestników spotkania w podróż do świata poezji i przedstawiła swoją historię prezentując 3 tomiki wierszy – ,,We wszystkich kolorach tęczy’’ (2014), ,,Czyjeś życie’’(2016) , ,,Papierowe skrzydła’’ (2019). Mówiła o tym, co ją inspiruje i o tym, że wiersze czasem nie dają jej zasnąć, a antidotum na tą przypadłość jest przelanie myśli na papier. Podkreśliła, jak ważną rolę na jej ścieżce artystycznej pełnią bliskie osoby – rodzina i przyjaciele, ale także osoby ze środowiska poetyckiego. To dzięki nim rozwinęła swoje skrzydła i zaprzyjaźniła się z poezją na dobre.

Wiersze w każdym z tomików odnoszą się do innego etapu życia autorki. Znajdziemy w nich zapiski z wczesnej młodości związane z pierwszymi zauroczeniami, wiersze inspirowanie zamiłowaniem do Bieszczad, czy fascynacją Krakowem z okresu studiów. Jednak nie wszystkie wiersze mają pozytywny wydźwięk. Anna pisze także o trudnościach życia codziennego.

Autorka opowiedziała o współpracy ze środowiskami poetyckimi i kulturalnymi, o współtworzeniu z wydawnictwami oraz o pierwszych krokach w Brzozowskim Ruchu Poetyckim ” Zgrzyt”, którego była współtwórcą.

Bez dwóch zdań był to magiczny wieczór. Anna swoją wrażliwością poruszyła swoich odbiorców. Na spotkaniu nie zabrakło łez wzruszenia, uśmiechów i sentymentalnych wspomnień, do których skłania twórczość poetki.

_______________________________

Zaczekaj na mnie
na rozstajach
wierszy –

Wśród szmaragdowych pól
szkarłatne pocałunki
pozbieraj
i w bukiet maków
mi przynieś

A ja
poskładam
papierowe skrzydła
i słońce
we włosy wplotę

Niech drogowskazy
dobrych słów
prowadzą mnie
po błękicie

13 maja 2016
,,Papierowe skrzydła’’ 2019

_______________________________

Tomiki wierszy można nabyć za pośrednictwem Stowarzyszenia Kulturalnego “Dębina” w Krościenku Wyżnym, w sklepie internetowym allegro oraz bezpośrednio u autorki.

Uwaga! W kolejnym numerze Piastuna ukaże się wywiad z Anną Lonc dotyczący jej twórczości.