Węgierskie nuty i smaki w Rogach

0
181

W niedzielę (4 września) na stadionie w Rogach odbyła się trzecia edycja wydarzenia „Wiele Kultur – Jedno Miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki”. W tym roku tematem przewodnim były Węgry.

Wydarzenie rozpoczęło się w domu ludowym panelem dyskusyjnym, podczas którego rozmawiano na tematy: „Polityka prorodzinna w krajach na szlaku Via Carpatia – nowe wyzwania i idee” oraz “Kobieta na szlaku Via Carpatia – społeczna rola kobiet w budowaniu więzi międzynarodowej”. Gościem specjalnym spotkania była ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Wśród panelistów byli także: Piotr Babinetz – poseł na Sejm RP, przewodniczący Rady Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka, Dorota Bojemska – przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Dorota Chilik – wójt gminy Miejsce Piastowe, Krystyna Wróblewska – dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Jolanta van Grieken-Barylanka (Holandia) – dziennikarz, korespondent PAP Rzeszów i Polskiego Radia w Hadze, Dora Dimitriou (Grecja) – specjalista ds. turystyki w regionie Europy Południowo-Wschodniej oraz Luiza Dimitriou (Grecja) – ekspert programu Erasmus, przedsiębiorca.

Celem dyskusji była wymiana spostrzeżeń, doświadczeń, wypracowanie wspólnych wniosków oraz wzajemna motywacja i wsparcie w działaniach. Pierwszym owocem dyskusji, zaproponowanym przez jedną z panelistek Dorę Dimitriou z Grecji, ma być Forum Kobiet Via Carpatia w Salonikach – podsumowała wójt Dorota Chilik.  

Po panelu zaproszeni goście, w korowodzie prowadzonym przez kapelę ludową „Piasty”, przeszli na płytę stadioniu. – Przyprowadziła nas tu dzisiaj, podobnie jak rok temu, Via Carpatia –  droga, która połączy kraje i narody na naszym kontynencie – powiedziała wójt Dorota Chilik, podkreślając, że droga to symbol życia, możliwości i rozwoju, symbol podróży oraz źródło wiedzy i doświadczeń. A dzisiaj ta droga – Via Carpatia zawiodła nas na Węgry. Poczujmy ten węgierski klimat, których mieszkańcy są nam jak bratanki! – zaproponowała, nawiązując do historycznego powiedzenia „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”  mówiącym o zażyłości, przyjaźni polskiego i węgierskiego narodu. Tym samym przekazała konsulowi generalnemu Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér symboliczny klucz na znak, że stadion w Rogach należy do Węgier.

Na stadionie nie brakło elementów węgierskich. Jacek Świerk – szef Podkarpackiej Akademii Kulinarnej na scenie gotował zupę rybną halasze, bigos segedyński i gołąbki z kiszonej kapusty, i przy okazji ciekawie opowiadał o kuchni węgierskiej. Po pokazie publiczność miała okazję spróbować gulaszu.

Potrawy węgierskie – na konkurs kulinarny – przygotowywały także panie z kół gospodyń wiejskich. Gulasze, zupy, zapiekanki i słodkie torty próbowali i oceniali: kucharz Jacek Świerk, konsul Tibor Gerencsér oraz Dora Dimitriou.

Komisja konkursowa miała trudne zadanie. Różnica pomiędzy drugim a trzecim miejscem była minimalna, wynosiła tylko pół punkta – powiedziała ze sceny dyrektor GCKiB Joanna Ziemiańska-Kielar, podczas wręczania nagród. Pierwsze miejsce otrzymało KGW w Niżnej Łące (za tort Dobosza), drugie – KGW w Miejscu Piastowym  (za bogracz) a trzecie – KGW w Targowiskach (za zapiekankę z kapusty kiszonej, mięsa wołowego i kiełbasy węgierskiej).  

Podczas imprezy można było także zmierzyć się w konkursie wiedzy o Węgrzech. – Pytania wydaje mi się, że były dosyć trudne, chociaż zróżnicowane. Poziom okazał się bardzo wysoki, musieliśmy zrobić dogrywkę, aby wyłonić zwycięzców. Tematy były rozmaite, dotyczyły historii, kultury, kuchni, obyczajów i muzyki rockowej. Taka ciekawostka, że nie takie łatwe okazało się pytanie o królową Jadwigę, a trudne okazało się o patrona Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej prof. Wacława Felczaka – powiedział przewodniczący komisji konkursowej Piotr Babinetz.

W teście wyboru najwięcej punktów (19 na 22) zdobył Andrzej Guzik – wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego. Otrzymaną nagrodę główną – rower – przekazał na cel charytatywny. Drugie miejsce zdobył Jakub Bystrański z Miejsca Piastowego, trzecie – Marcel Kulig z Rzeszowa.  Sześć osób otrzymało wyróżnienia: Paweł Knap z Rogów, Artur Delimat z Głowienki, Norbert Niezgoda z Miejsca Piastowego, Ryszard Malinowski z Krosna, Katarzyna Malik z Głowienki oraz Natalia Jakiel z Rogów. Nagrodami w konkursie były także tablety i głośniki bezprzewodowe.

Nie brakło także licznych wystawców, u których można było kupić niecodzienne wyroby, m.in.: wyszywane ręcznie zabawki, ozdoby, ekologiczne mydła i inne kosmetyki, świeczki sojowe, produkty z lawendy, chleby, miody, sery i regionalne czekolady z Wrocanki.  Sprzęt wojskowy prezentowali żołnierze 5. Batalinou Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Oblegane było także stoisko bibliotek GCKiB, gdzie dzieci przez całe popołudnie wykonywały kolorowe obrazki, i gdzie można było kupić książkę za symboliczną złotówkę. Dla dzieci był także dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i dmuchane kule. Miłośnicy motoryzacji mieli okazję obejrzeć kilkanaście zabytkowych samochodów.

Ze sceny rozbrzemiała muzyka w wykonaniu polsko-węgierskiego chóru z Nyiregyhaza i węgierskiego zespołu Zsindley. Zaśpiewali Mali Rogowice, a ZTL „Pogórzanie” zatańczył  poloneza. Niespodzianką był występ zespołu Goovinscy, który pod sceną  przyciągnął liczną publiczność, a już wyczekiwanego koncertu Roskany Węgiel słuchało kilka tysięcy osób.

Impreza współfinansowana była przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Tekst IP, fot. Izabela Półchłopek i Paulina Patlewicz

Wydarzenie transmitowane było na żywo przez TVP3 Rzeszów w programie “Poznaj Podkarpackie”. Kilkunastominutowe transmisje można zobaczyć klikając na poniższe linki:
https://rzeszow.tvp.pl/62207207/rogi-1
https://rzeszow.tvp.pl/62211851/rogi-3
https://rzeszow.tvp.pl/62210166/rogi-2
https://rzeszow.tvp.pl/62211966/rogi-4