You are currently viewing Świąteczny spektakl GAFY

Świąteczny spektakl GAFY

W niedzielę (17 grudnia) w sali Centrum Pracy z Młodzieżą „Michael” (przy Sanktuarium „Na Górce”) w Miejscu Piastowym można było obejrzeć świąteczny spektakl pt. „Najcenniejszy podarunek” w wykonaniu grupy teatralnej GAFA. – Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy się spotykamy – powiedziała o istocie przedstawienia siostra michalitka Mariola Bochniak.

Wigilia i Boże Narodzenie to takie radosne oczekiwanie. Ale każdy z nas czeka na coś innego. Ten spektakl jest właśnie o czekaniu – powiedział Wojciech Krężałek, zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka Miejscu Piastowym, zapraszając wszystkich na spektakl. – Teatr to też emocje. I takich dobrych i czystych emocji wszystkim życzę. Cieszę się też bardzo, że potrzeba kontaktu z teatrem nie zginęła – zwrócił uwagę na licznie przybyłą publiczność, tak liczną, że konieczne było dostawianie krzeseł.  

– Pomysł na spektakl nie jest nasz. Myśmy go w dużej mierze zmienili, wcześniej przedstawienie to pokazywały dzieci. Chcieliśmy pokazać go w innej odsłonie, myślę, że się udało – powiedział Sebastian Jakubczyk, instruktor grupy GAFA.

Scenariusz przedstawienia udostępniła siostra michalitka Mariola Bochanik, katechetka ze Szkoły Podstawowej im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym. Przestawienie to w ubiegłym roku pokazywały bowiem dzieci klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Miejscu Piastowym podczas I Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych (21.12.2022 w Szkole Podstawowej w Miejscu Piastowym), a do występu uczniów przygotowywały siostra Mariola i nauczycielka Magdalena Świerczyńska.

– Autorem scenariusza jest Marcin Kobierski, aktor z Krakowa – zaznacza siostra Mariola.  – To jest aktor, który nam katechetom, dostarczył wielu jasełkowych scenariuszy, abyśmy z dziećmi mogli przedstawiać różne formy Bożego Nagrodzenia – wyjaśnia i nie ukrywa, że choć niektóre sceny, czy muzyka zostały przez GAFĘ dodane, to przesłanie zostało zachowane. – Istota jest najważniejsza, przedstawiona w ostatniej scenie, że Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy się spotykamy, gdy jeden drugiego przyjmuje, gdy córka przyjęła z powrotem mamę do domu.

Spektakl trzeba powtarzać, bo niesie ze sobą piękne przesłanie – na koniec przedstawienia powiedziała wójt Dorota Chilik, składając wszystkim życzenia świąteczne.

Przypominamy, że GAFA od trzech lata działa przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Miejscu Piastowym, a tworzą ją młodzież i dorośli – głównie –  z gminy Miejsce Piastowe. Do tej pory młodzi aktorzy wystawili pięć spektakli: „Miodek”, „Lokomotywa” (Juliana Tuwima), „Racket Baby” (inspirowane sztuką Stanisława Mrożka), „Ignacy Łukasiewicz –  i wszystko jasne” oraz „Ziemia, która nie chciała się obracać”.

Tekst i fot. IP

O spektaklu napisali również:

Spektakl był finałem warsztatów teatralnych, które odbywały się w ramach zadania „Weźmy kulturę na warsztat – edukacja kulturalna mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe”.