Jubileuszowy koncert Zespołu Tańca Ludowego POGÓRZANIE

0
59

Blisko 120 tancerzy, 15 układów choreograficznych, kwiaty, gratulacje i owacje na stojąco od ponad pół tysięcznej publiczności. Tak było na jubileuszowym koncercie Zespołu Tańca Ludowego POGÓRZANIE, który w tym roku obchodził 50-lecie.

Ponad dwugodzinny koncert odbył się 12 listopada br. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Benedykta Wierdaka w Głowience, do której zniesiono wszystkie krzesła z sal lekcyjnych oraz ławki, a i tak – pomimo dodatkowych miejsc na trybunach – dla niektórych brakło miejsc siedzących. Przybyli nie tylko mieszkańcy Głowienki, ale także z ościennych gmin, przyjaciele, znajomi z różnych regionów Polski.

Pogórzanie zatańczyli wszystkie tańce narodowe: mazura, poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka oraz tańce lubelskie. Dzieci zaprezentowały polkę śmieszkę i tańce śląskie. Z kolei najstarsze pokolenie – wśród których znaleźli się wychowankowie Zbigniewa Więcka i Andrzeja Zajdla – zatańczyło tańce krośnieńsko-rzeszowskie.

Finałem koncertu były tańce krośnieńskie – reprezentacyjna suita naszego zespołu. W solowych partiach wokalnych wystąpili: Zuzanna Topolska, Julia Kosiek, Klaudia Kubit oraz Tadeusz Frydrych. Spektakularne i wzruszające widowisko zakończyło się odśpiewaniem hymnu POGÓRZAN. W partii solowej wystąpił Tadeusz Frydrych, który – wraz ze śp. Wojciechem Patlą – jest autorem hymnu. Publiczność nagrodziła jubilatów owacjami na stojąco, a brawom nie było końca.

Na ręce Małgorzaty Machnik, choreografa zespołu popłynęło moc gratulacji i życzeń. Podziękowania złożyli: wójt Dorota Chilik; zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym Wojciech Krężałek; sołtys Głowienki Teresa Sirko wraz z radnymi Januszem Lenikiem i Robertem Staroniem; dyrektor Szkoły Podstawowa im. Benedykta Wierdaka w Głowience Iwona Topolska; dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie Dorota Cząstka, długoletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym Janusz Węgrzyn oraz Gabriela Lipka – Maciejowska – była solistka kapeli Pogórzanie.

Małgorzata Machnik wraz z zespołem w szczególny sposób podziękowała także osobom, które były zaangażowane w tworzenie POGÓRZAN: Zbigniewowi Więckowi – pierwszemu choreografowi zespołu, Andrzejowi Zajdlowi – współzałożycielowi i choreografowi, Izabeli Drobek – wieloletniej tancerce oraz solistce kapeli Pogórzanie oraz Janowi Wiluszowi – kierownikowi kapeli ludowej Pogórzanie. Kapela ludowa Pogórzanie powstała bowiem przy zespole tanecznym w 2005 roku i do tej pory towarzyszy zespołowi w występach. Nie mogło jej również braknąć na koncercie jubileuszowym.

Najważniejsze podziękowania Małgorzata Machnik skierowała do wszystkich tancerzy, którzy zaangażowali się w ten jubileusz. Zespół także podziękował swojej długoletniej choreograf, wręczając jaj na pamiątkę obraz z wizerunkiem tańczących Pogórzan.

Koncert ZTP POGÓRZANIE był finałem gminnych obchodów jubileuszu zespołu. Z inicjatywy wójt Doroty Chilik w maju br. zespół pojechał na występ zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” do Rzeszowa. W tym roku POGÓRZANIE upamiętnieni zostali także na muralu, który powstał – w ramach budżetu obywatelskiego – na budynku starego domu ludowego w Głowience – od 50 lat siedziby POGÓRZAN.

Po koncercie w Domu Ludowym w Głowience odbyło się spotkanie członków zespołu z zaproszonymi gośćmi. Był tort, wywiady do radia i wspomnienia. Zakończeniem jubileuszu (25 listopada br.) w Domu Ludowym w Głowience będzie rocznicowy “Bal Pogórzan”.

Podczas koncertu publiczność miała także okazję zobaczyć pamiątkowe zdjęcia obrazujące 50 lat działalności zespołu.

>>> Obejrzyj pokaz slajdów >>>

IP, fot. Małgorzata Ostafil-Wąsik i Izabela Półchłopek