You are currently viewing W miejsteckiej bibliotece jak w ulu

W miejsteckiej bibliotece jak w ulu

Wystawa „Pszczoły” z ilustracjami Piotra Sochy i wizyta pszczelarzy z Koła Pszczelarskiego w Krośnie – wprowadziły nas do magicznego świata pszczół.

Przez cały czerwiec w miejsteckiej bibliotece prezentowana była wystawa „Pszczoły” z ilustracjami Piotra Sochy. Plansze zostały wypożyczone z Wydawnictwo Dwie Siostry. Książkę pod tym samym tytułem z pięknymi ilustracjami można wypożyczać w naszych bibliotekach. Osoby, którym udało się obejrzeć wystawę mogły zobaczyć na grafikach m.in. budowę anatomiczną pszczół, proces wytwarzania miodu, zwyczaje pszczół, dowiedzieć się dlaczego kwiaty pachną, jak produkowany jest miód i dlaczego pszczoły tańczą. W czerwcu prowadziliśmy zajęcia edukacyjne nawiązujące tematem do wystawy.

Ciekawym wydarzeniem związanym z wystawą była wizyta pszczelarzy z Koła Pszczelarskiego w Krośnie, którzy opowiedzieli jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły oraz przedstawili hierarchię rodziny pszczelej. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć te pożyteczne i najbardziej pracowite, żywe owady na plastrze miodu oraz poznać historię bartnictwa. Dowiedzieli się, że w ulu jest królowa – matka, która jest najważniejsza w całej „pszczelej rodzinie”, pszczoły robotnice: zbieraczki miodowe i pyłkowe, magazynierki i trutnie.

Było to niezwykle ciekawe spotkanie i wyjątkowa okazja aby chociaż na chwilkę poczuć klimat prawdziwej pasieki tym bardziej, że  prezentowane i omawiane różne rodzaje miodów były dostępne do degustacji. Dzieci miały okazję również zobaczyć jak wygląda pyłek pszczeli i świece z wosku pszczelego.

Warto być z pszczołami za pan brat, ale trzeba uważać, aby nie dać się użądlić. Pszczelarz udzielił uczestnikom spotkania cennej rady – jeżeli nastąpi użądlenie to należy pamiętać, aby przy usuwaniu żądło delikatnie podważyć, a nie wyciskać – zapobiegnie to wylaniu się jadu, tym samym unikniemy bólu.