You are currently viewing Dożynki w Targowiskach z Andrzejem Rybińskim

Dożynki w Targowiskach z Andrzejem Rybińskim

Jak co roku, w święto Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia) w Targowiskach odbyły się dożynki wiejskie. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Małgorzaty, podczas której ks. dziekan Tadeusz Dudzik poświęcił wieńce dożynkowe przygotowane przez koła gospodyń z Targowisk i Widacza oraz klub seniora z Targowisk „Złota Jesień”.

W symboliczny sposób uczczono także święto Wojska Polskiego i przypadającą tego dnia 102. rocznicę bitwy „Cudu nad Wisłą”. Przy tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu przewodniczący Rady Gminy Wiesław Habrat, radni – Małgorzata Skwara, Wiktor Skwara i Radosław Sidor oraz sołtysi – Aleksander Mercik i Mariusz Krupski zapali znicze.

Wójt Dorota Chilik wraz sołtysami oraz przewodniczącą KGW Renatą Bemben pokroili chleby dożynkowe, którymi częstowali zgromadzonych mieszkańców i przyjezdnych gości.

Impreza na placu przy domu ludowym rozpoczęła się grami i zabawami dla dzieci przygotowanymi przez Weselandię oraz bibliotekę w Targowiskach. Dzieci mogły także skorzystać z przejażdżki konnej oraz poskakać na dmuchanych zjeżdżalniach.

Na scenie wystąpiła formacja mażoretek Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe, zagrała kapela ludowa Piasty oraz Kapela 50 Plus. Ukoronowaniem wieczoru był występ znanego polskiego piosenkarza i kompozytora Andrzeja Rybińskiego. Wypełniająca po brzegi plac przy domu ludowym publiczność z niecierpliwieniem czekała na piosenkę „Nie liczę godzin i lat”, za którą Andrzej Rybiński na festiwalu w Opolu w 1983 roku zdobył główną nagrodę. Okazało się, że pomimo upływu prawie 40 lat od jej premierowego wykonania, piosenka wciąż porusza serca publiczności. Artysta, któremu na scenie akompaniował syn Kacper Rybiński, zaśpiewał także najnowsze kompozycje, jak np. „K.B.M.”. Po godzinnym koncercie można było zakupić płyty oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z artystą.

Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem QUATRO. Organizatorami wydarzenia byli: Rada Sołecka, Koło Gospodyń i OSP w Targowiskach oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.

Fot. IP