W niedzielę, 24 sierpnia, mieszkańcy całej gminy Miejsce Piastowe spotkali się w Niżnej Łące, aby wspólnie świętować dożynki – tradycyjne podziękowanie za zebrane plony.
Uroczystości rozpoczęła msza święta, podczas której starostowie dożynek – Patrycja Zima i Tomasz Kafel – wraz z delegacjami z poszczególnych miejscowości przynieśli do ołtarza dary: chleb, wino, owoce i kwiaty. Poświęcone zostały również wieńce dożynkowe, które później towarzyszyły barwnemu korowodowi zmierzającemu na plac dożynkowy. Tam gospodarze święta przekazali chleb i kwiaty na ręce wójta Wiktora Skwary oraz przewodniczącej Rady Gminy Agnieszki Drozd.
Tradycją dożynek było także obdarowanie zaproszonych gości chlebem wypieczonym w każdym sołectwie.
Chleby wręczali przedstawiciele miejscowości:
- Targowiska: Aleksander Mercik i Renata Bemben – posłance Joannie Frydrych (w jej imieniu chleb odebrał Damian Stokłosa)
- Zalesie: Agnieszka Jezierzańska i Elżbieta Kilar – wicestaroście krośnieńskiemu Andrzejowi Guzikowi
- Miejsce Piastowe: Paweł Klara i Bożena Wójcik – radnemu Rady Powiatu Krośnieńskiego Aleksandrowi Mercikowi
- Niżna Łąka: Tadeusz Pacek i Wiesława Guzik – radnemu Rady Powiatu Krośnieńskiego Tomaszowi Sieniawskiemu
- Głowienka: Teresa Sirko, Dorota Mosoń-Pyter i Jarosław Trybus – zastępcy wójta Bartłomiejowi Bieszczadowi
- Widacz: Stanisław Kokoszka i Joanna Wojtowicz – skarbnikowi gminy Ewelinie Pilszak
- Rogi: Aneta Dobosz i Stanisława Uliasz – wiceprezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Markowi Klarze
- Łężany: Dominik Zając i Małgorzata Ziemiańska – wiceprzewodniczącemu Rady Gminy Januszowi Lenikowi
- Wrocanka: Ewa Banaś-Ulaszek i Ewelina Lenik – wiceprzewodniczącemu Rady Gminy Ryszardowi Lenikowi
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na witacz dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęła Wrocanka. Cztery sołectwa: Głowienka, Łężany, Targowiska i Zalesie – zdobyły trzecie miejsce, a wyróżnienia otrzymały Rogi, Miejsce Piastowe, Niżna Łąka i Widacz. Wszystkie miejscowości nagrodzono dyplomami i upominkami. Pracami komisji konkursowej kierowała Ewelina Jurasz – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu był Turniej Sołectw, w którym wystartowało dziewięć sześcioosobowych drużyn. Zawodnicy zmierzyli się z pięcioma nietypowymi konkurencjami: deptaniem balonów, „mlecznym wyciskiem” z użyciem sztucznej dojarki, konkursem wiedzy o gminie, torem przeszkód „Ślepy traktorzysta” oraz drużynowym toczeniem beli siana. Rywalizację oceniało jury w składzie: Agnieszka Drozd, Wiktor Skwara i Janusz Węgrzyn. Turniej poprowadził dyrektor GCKiB Wojciech Krężałek.
Po zaciętej walce zwycięzcą II Turnieju Sołectw został Widacz. Drugie miejsce zajęła Wrocanka, a trzecie – Targowiska, które w dogrywce w przeciąganiu liny pokonały rywali.
Na scenie wystąpili: kapela ludowa Piasty, zespół śpiewaczy Rogowice, grupa Tanie Dranie oraz gwiazda wieczoru – formacja Sound’n’Grace, której koncert przyciągnął tłumy mimo chłodnego wieczoru.
Na uczestników czekały także liczne atrakcje: stoiska edukacyjne w ramach akcji „Dobrostan rolnika”, dmuchańce i trampoliny dla dzieci, a także stoisko Młodzieżowej Rady Gminy.
Święto Plonów zakończył pokaz sztucznych ogni.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i gościom za wspólne świętowanie. Pełna galeria zdjęć z wydarzenia będzie dostępna już jutro na stronie internetowej gminy.

