„Hej Zalaski, Zalaski tak pięknie Wam śpiewają
I od 20 lat całkiem dobrze się mają”
W tych słowach okolicznościowej przyśpiewki można by w zasadzie zawrzeć cały opis Jubileuszowego wydarzenia, jakie miało miejsce 18 października w sali domu ludowego w Zalesiu. Tego bowiem dnia nasz zespół śpiewaczy Zalaski obchodził swój benefis. 20. lat nieprzerwanej działalności artystycznej, śpiewem i muzyką malowanych.
Wydaje się na pozór niewiele, ale jak podkreślił proboszcz parafii z Pustyn, obecny na jubileuszu, to niemal jedno pokolenie. Przez te dwadzieścia lat, zespół nieco odmłodniał, niektóre z pierwszych członkiń Zalasek już nie biorą czynnego udziału w działalności grupy, kibicując poczynaniom swoich koleżanek nieco z boku.
Każdy jubileusz jest wielkim świętem każdego zespołu artystycznego, jest okazją do składania podziękowań za dotychczasowa działalność, ale również życzeniami dalszych sukcesów i trwania w tym
co robią, dla dobra społeczności lokalnej, gminy i instytucji kultury, której są reprezentantem.
Tak też było tego dnia.
Po powitaniu gości i wszystkich zaproszonych na jubileusz zespołów, przyszedł czas na życzenia
i podziękowania.
Jako pierwsi swoje podziękowania złożyli dyrektorzy Centrum Kultury Wojciech Krężałek i Janusz Węgrzyn. Wraz z życzeniami kolejnych co najmniej 20. lat dalszej działalności, przekazali w ręce kierowniczki zespołu Marii Klamut okolicznościowy grawerton, dyplom uznania oraz kwiaty.
Gratulację, wraz z czekiem na dwa tysiące złotych, przekazały władze samorządowe: wójt Wiktor Skwara, Przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Drozd oraz zastępca wójta Bartłomiej Bieszczad.
W imieniu Starosty, gratulacje złożył wicestarosta Andrzej Guzik, a także radny z Zalesia Wiesław Habrat i sołtyska wsi Agnieszka Jezierzańska.
Były także życzenia od poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy (jubileusz odbył się
w ramach kolejnej Biesiady Zaleskiej) i zespołów zaprzyjaźnionych biorących udział w biesiadzie.
Kwiatów i koszy pełnych niespodzianek, nie tylko słodkich, było bez liku.
Dorobek dwudziestolecia zespołu, zebranym tego dnia w sali domu ludowego, zaprezentowany został
w specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej. Był toast i gromadne śpiewanie, kolejnych,
już nie dwudziestu, ale stu lat dla naszych jubilatek.
Po wszystkich oficjalnych punktach programu przyszedł czas na koncert jubilatek, które na tę okoliczność przygotowały specjalny repertuar. Były nie tylko śpiewy, ale także zabawne scenki humorystyczne. Prawdziwą gwiazdą tych ostatnich była sama kierowniczka zespołu Maria Klamut.
Po koncercie Zalasek na salę „wjechał” okazały okolicznościowy jubileuszowy tort.
Podczas imprezy były także podziękowania dla wszystkich kół gospodyń za ich zaangażowanie
i udział w licznych przedsięwzięciach organizowanych na przestrzeni roku w naszej gminie.
Okolicznościowe dyplomy oraz kwiaty wręczali wójt, przewodnicząca RG oraz dyrektor GCKiB.
W trakcie imprezy swoje krótkie koncerty wykonały zaproszone zespoły: kapela Piasty, Rogowice,
a do wspólnej zabawy i tanecznych pląsów przygrywała, jak zawsze niezawodna, Kapela 50+.
Było uroczyście, wesoło, a za sprawą KGW w Zalesiu „szwedzkie stoły” aż uginały się od wyszukanych smakołyków. Trzeba przyznać, że panie potrafią zaskoczyć swoim kulinarnym kunsztem.
No cóż, pozostaje nam życzyć zespołowi kolejnych jubileuszy i do zobaczenia na dziewiętnastej biesiadzie, szkoda, że dopiero za rok.

