Program Wieloletni Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa’’

Dofinansowanie w kwocie 50 000 zł na realizację zadania ,,Krwawe ścieżki do Niepodległej – Rekonstrukcja ,,Bitwy na Klarowcu’’.

W ramach projektu zaplanowano zrekonstruowanie regionalnej bitwy oraz zbadanie wszystkich istotnych i powiązanych z naszym regionem faktów historycznych z bitwy I Wojny Światowej – Bitwy na Klarowcu, która miała miejsce w Gminie Miejsce Piastowe we wsi Rogi, w maju 1915 r. Bitwa zostanie zaaranżowana i odtworzona przez wyspecjalizowaną grupę rekonstrukcyjną. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe odpowiedzialna za oprawę muzyczną. To pewnego rodzaju spektakl plenerowy, który mieszkańcy gminy i uczestnicy wydarzenia będą mieli okazje obejrzeć w okresie wakacyjnych, plenerowych imprez kulturalnych w gminie Miejsce Piastowe.

Celem projektu jest włączenie mieszkańców naszego regionu oraz gmin ościennych w  świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz ukazanie drogi jaką nasz kraj musiał przejść aby odzyskać niepodległość w kontekście lokalnych wydarzeń historycznych.