“Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie?”

0
36

7 października 2023 r. w całej Polsce odbywały się wydarzenia związane z IX Ogólnopolską Nocą Bibliotek. Hasło tegorocznej akcji brzmiało “Absurd nie czytać”, a udział w niej wzięło ponad 1500 bibliotek w całym kraju.

Tegoroczna Noc Bibliotek, w którą włączyły się również biblioteka w Miejscu Piastowym, zorganizowana została we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym oraz Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalnym „My” w Miejscu Piastowym.

Tematem przewodnim spotkania była postać najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika – jednego z patronów 2023 roku. W wydarzeniu udział wzięli nasi czytelnicy, uczniowie klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Miejscu Piastowym

Nie lada atrakcją była wizyta w planetarium mobilnym, która ugruntowała wiedzę, że wszystko wokół kręci się i obraca – Ziemia dookoła własnej osi, księżyce dookoła planet, a planety dookoła słońca, i że kosmiczny zegar tyka od miliardów lat i wszystko jest od siebie zależne. Ponadto uczestnicy mieli możliwość zwiedzić planety Układu Słonecznego, razem z Neilem Armstrongiem wylądować na Księżycu i dowiedzieć się co nieco o misji Apollo 11.

Kolejnym wydarzeniem były warsztaty artystyczne pn: “Kosmos w słoiku “. Do zajęć wykorzystane zostały słoiczki, kolorowe barwniki, wata oraz złoty brokat. Te zajęcia cieszyły się powodzeniem wśród młodszych klas, było przy tym dużo zabawy oraz ciekawość efektu końcowego. Z układaniem konstelacji gwiazdozbiorów też nie było większego problemu. Po skończonych warsztatach był czas na słodki poczęstunek popcorn oraz film.