Dożynki gminne w Targowiskach

0
79

W upalną niedzielę lata (27 sierpnia) w Targowiskach odbyły się dożynki gminne. Było dzielenie chlebem, ośpiewanie wieńców i koncerty muzyczne.

„Żeby chleb pachniał na twoim stole, wyrasta pierwej w chłopskim mozole” – nawiązał do trudnej pracy rolnika  ks. dziekan Tadeusz Dudzik w homilii podczas mszy świętej, która rozpoczęła dożynki  na stadionie piłkarskim Partyzant Malub1 Targowiska.

Podczas nabożeństwa dary ołtarza – chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów wraz z owocami – złożyli starostowie dożynek Małgorzata Smyka i Aleksander Mercik – sołtys Targowisk, a także delegacje wszystkich sołectw gminy Miejsce Piastowe. Po nabożeństwie starostowie dożynek, zgodnie z tradycją, przekazali na ręce wójt Doroty Chilik i przewodniczącego Rady Gminy Wiesława Habrata wypieczony z tegorocznych zbiorów chleb – symbol święta plonów, ciężkiej pracy rolnika i dobrobytu.

Kolejno koła gospodyń wiejskich: z Głowienki, Łężan, Miejsca Piastowego, Niżnej Łąki, Rogów, Wrocanki, Widacza, Zalesia i Targowisk na scenie ośpiewały – wykonane przez siebie – piękne wieńce dożynkowe.

Po oficjalnej części dożynek przyszedł czas na koncerty. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe, Kapela Ludowa Pogórzanie, soliści Studia GAMA, zespoły muzyczne Okay i Groovinscy. Jako gwiazda wieczoru wystąpił Kordian Cieślik. Koncerty przyciągnęły prawdziwe tłumy. Na koniec przyszedł czas na zabawę taneczną z zespołem Lombardino. Trwała do późnych godzin nocnych.

fot. Izabela Półchłopek, Małgorzata Ostafil-Wąsik