You are currently viewing Wernisaż wystawy Jerzego Nercia z Wrocanki

Wernisaż wystawy Jerzego Nercia z Wrocanki

22 marca w bibliotece w Miejscu Piastowym odbył się wernisaż wystawy Jerzego Nercia z Wrocanki. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądali prezentowane obrazy i rzeźby aniołów, a żona autora wystawy – po zakończeniu wernisażu – powiedziała, że wszystko było tak, jak sobie wymarzyli.

Licznie przybyłych gości powitała Justyna Prajsnar – kierownik bibliotek GCKiB w Miejscu Piastowym. Przedstawiła artystę i opowiedziała o jego pracach. – Jerzy Nerć urodził się w Mławie w woj. mazowieckim, a od 18 lat mieszka i tworzy we Wrocance. Niemalże od dziecka zajmuje się rzeźbiarstwem, rysunkiem i malarstwem. Przez większość życia realizował się w aranżacji wnętrz, w którą wplatał zamiłowanie do sztuk plastycznych. Swoje prace wielokrotnie prezentował w rodzinnym mieście. Na obrazach artysta przedstawia otaczającą go naturę, której walory i piękno niewątpliwie stały się dla niego natchnieniem do tworzenia. Prezentowane prace Jerzego Nercia to tylko mały fragment jego dorobku artystycznego, jak sam mówi: „Oprócz malarstwa kocha drewno, fascynują go korzenie drzew, z którymi kocha pracować”.

Pejzaże i anioły to główne motywy jego prac. Tematami obrazów (malowanych akrylem) często są wierzby, rozlewiska – to niewątpliwie nawiązanie do pejzażu Mazowsza, skąd pochodzi artysta. Do Wrocanki przyjechał „za żoną”. Twórczość jego zaczęła się jednak od rzeźby. „Natura, rzeźba, anioł – to jakby jedna całość” – mówił Jerzy Nerć o swoich aniołach, do których wplata fragmenty korzeni. Ostatnie jego obrazy mają także formę przestrzenną. Zawodowo nadal zajmuje się aranżacją wnętrz.

W ubiegłym roku uczestniczył w plenerze malarskim we Wrocance i Rogach, prowadzonym przez artystę malarz Małgorzatę Twardzik – Wilk z Głowienki. Sam zaś prowadził warsztaty w Szkole Podstawowej w Rogach, w ramach których pokazywał uczniom, jak tworzyć rzeźby aniołów. Dzięki tym zajęciom jedna z uczestniczek zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Anioły”. Ofiarował także swoje prace (obraz i rzeźbę) na aukcję charytatywną dla Ignasia Zajdla, zorganizowaną w 2022 roku przez GCKiB w Miejscu Piastowym.

Na wernisaż przybyli m.in. przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiesław Habrat, sołtys Wrocanki Anna Sieniawska-Kuras, współpracujący z biblioteką Jakub Niedziela z Wrocanki, rodzina, przyjaciele, znajomi. Byli także przedstawiciele niedawno wybranej Młodzieżowej Rady Gminy Miejsce Piastowe: przewodnicząca Rady Julia Kosztyła oraz radny Kuba Bystrański. Dla gości panie bibliotekarki przygotowały drobny poczęstunek.

Wystawa czynna do końca maja. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia (przypominamy: biblioteka mieści się budynku Szkoły Podstawowej w Miejscu Piastowym).

Rozmowa z artystą – w kolejnym numerze „Piastuna”.