You are currently viewing Elektryczne skrzypce w Rogach

Elektryczne skrzypce w Rogach

Dzień Kobiet w gminie Miejsce Piastowe obchodziliśmy w niedzielę 12 marca w Domu Ludowym w Rogach. Z tej okazji został zorganizowany koncert inny niż wszystkie, bo w wykonaniu Basi Kawy. Artystki, która posiada jedyne w Europie spersonalizowane 5-strunowe skrzypce elektryczne.

Na samym początku zgromadzonych na sali powitał wicedyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka – Wojciech Krężałek. Wśród publiczności pojawiła się Wójt Dorota Chilik, gość specjalny Piotr Rycerski – Szef Gabinetu Politycznego Wicepremiera Jacka Sasina. Nie zabrakło również radnych, sołtysów czy dyrektorów szkół. Występ rozpoczął się o godzinie 18:00.

Basia to wokalistka, skrzypaczka, prywatnie mama trójki dzieci oraz szczęśliwa żona. Na co dzień mieszka na północy Polski, ale pochodzi z Podkarpacia. Skrzypaczka na scenie zaprezentowała swoje autorskie utwory, między innymi „Violin fire” oraz kilka coverów polskich i zagranicznych artystów. Między utworami opowiadała o tym, jak wyglądała jej droga do realizacji marzeń, tworzenia i zaistnienia na scenie. Od dziecka silnie była związana z muzyką, a pierwszym nauczycielem Basi był jej dziadek. Koncert to mieszanka muzyki elektronicznej w wersji na skrzypcach oraz wyśpiewane autorskie ballady Basi przy akompaniamencie gitary. Basia zaśpiewała piosenkę „Zdobyłeś”, którą zadedykowała mężowi. Warto podkreślić, że te elektryczne skrzypce wyglądają wyjątkowo, a gra na nich daje wiele możliwości. Więcej o tym po koncercie opowiedziała sama artystka.

Patrycja Kulig: Basiu, powiedz dlaczego skrzypce elektryczne, a nie klasyczne?

Basia Kawa: Od zawsze marzyła mi się taka energetyczna muzyka z udziałem skrzypiec i dużo łatwiej jest wykrzesać energię właśnie ze skrzypiec elektrycznych, zwłaszcza, że na drugiej płycie zaczęłam grać już ze składem: perkusja, bas. Więc ciągle gdzieś ta muzyka we mnie ewoluowała i stąd marzenie o mocnym brzmieniu.

Jak wyglądał proces i realizacja zamówienia na skrzypce, skoro są one jedyne w Europie?

Basia Kawa: Jak już sobie wymyśliłam, jakie te skrzypce chciałabym mieć, to wiedziałam, że muszą być one spersonalizowane, ponieważ mam bardzo małe dłonie, a zamarzyła mi się piąta struna, która powoduje to, że skrzypce są szersze. Dlatego zaczęłam szukać lutnika, który podjąłby się wykonania tego projektu. Tak o to trafiłam na Johna Jordana z Kalifornii. Utrzymywaliśmy tylko kontakt mailowy. Zaufałam mu w stu procentach, pomimo odległości uczestniczyłam w realizacji całego zadania. Od kawałka drewna po efekt końcowy. Trwało to około rok.

Czy jest w planach trzecia płyta ?

Basia Kawa: W planach jest płyta skrzypcowa, typowo instrumentalna. Na ten moment mam dwa single, liczę że uda mi się ją dokończyć w tym roku, ale będąc w trasie jest to ciężkie do pogodzenia, także czekam na ten spokojniejszy moment.

Koncert zakończył się klasycznym bisem. Wicedyrektor Wojciech Krężałek jak na uroczysty Dzień Kobiet przystało wręczył bukiet kwiatów solistce oraz Wójt Dorocie Chilik. Podziękował za przybycie i zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek, który przygotowany został przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rogach. Na scenie stanął również Piotr Rycerski, który podziękował wszystkim kobietom za pełniące role w społeczeństwie, wypowiadając słowa uznania i szacunku w stronę Pań. Miłym akcentem było również wręczenie przez P. Rycerskiego symbolicznego kwiatka dla każdej z uczestniczek koncertu.

Całemu wydarzeniu towarzyszył zaparkowany przed Domem Ludowym multimedialny spektakl Iskry Niepodległej, którego wnętrze można było zwiedzać już od 11 marca (sobota). Ogólnopolska akcja dotarła również na teren Gminy Miejsce Piastowe i cieszyła się w miniony weekend ogromnym powodzeniem.

Tekst i foto. Patrycja Kulig