GAFA dla szkół

0
121

21 lutego br. w sali Centrum Pracy z Młodzieżą “Michael” w Miejscu Piastowym grupa aktorska GAFA wystąpiła z przedstawieniem “Ignacy Łukasiewicz – i wszystko jasne”. W trakcie trzech odsłon spektakl obejrzeli uczniowie kl. IV-VIII szkół podstawowych z Głowienki, Łężan, Miejsca Piastowego, Targowisk i Zalesia.

Premierowy pokaz spektaklu „Łukasiewicz – i wszystko jasne” można było zobaczyć 11 listopada 2022 w Święto Niepodległości. Przedstawienie ponownie wystawiono 11 grudnia ubiegłego roku w sali Domu Ludowego w Rogach.

Gminna Aktorska Formacja Artystyczna – GAFA powstała w 2021 roku i działa przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym. Należą do niej mieszkańcy Targowisk, Łężan, Miejsca Piastowego i Widacza. Instruktor grupy Sebastian Jakubczyk, choć obecnie mieszkaniec Haczowa, pochodzi z Targowisk.

O tym, jak powstawał spektakl można przeczytać w Piastunie (nr 1/2023) – rozmowa z Sebastianem Jakubczykiem pt. “Jak przyciągnąć widza okiem i grą aktorską” (str. 30-31) https://gminnecentrum.pl/wp-content/uploads/2023/03/PIASTUN-NR-1-104-STYCZEN-MARZEC-2023.pdf

W spektaklu wystąpili: Sebastian Jakubczyk z Haczowa (Ignacy Łukasiewicz, narrator), Michał Mazur z Targowisk (Tytus Trzecieski, Żyd Mikolash, młody Łukasiewicz), Agnieszka Mazur z Targowisk (Karol Klobasa-Zrencki, narrator), Magdalena Wilusz z Miejsca Piastowego (Honorata – żona Łukasiewicza, narrator), Magdalena Rozenbajer z Targowisk (matka Łukasiewicza, narrator), Aleksandra Mazur z Targowisk (mieszczanka, narrator), Kornelia Paszyńska z Miejsca Piastowego (mieszczanka, narrator), Kinga Wójcik z Łężan (żona chłopa, narrator), Weronika Skwara z Targowisk (żona chłopa, narrator), Maja Krupska z Widacza (żona chłopa), Milena Wójcik z Łężan (dziecko) i Joanna Jurusik z Widacza (dziecko).