You are currently viewing Duch w bibliotece

Duch w bibliotece

Duch Ignacego Łukasiewicza odwiedził Miejsce Piastowe, a wszystko to za sprawą bogatej wyobraźni miejsteckich bibliotekarek. Po 140 latach w rocznicę śmierci, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki wrócił na tereny gdzie żył i pracował. Ignacy Łukasiewicz został ogłoszony patronem kończącego się roku 2022 – to stało się dla nas inspiracją do przybliżenia w nietypowy sposób tej wybitnej postaci.

Escape room to popularna gra polegająca na „zamknięciu” uczestników biorących udział w zabawie w pomieszczeniu, z którego wyjście możliwe jest po prawidłowym rozwiązaniu zadań.

W maju tego roku w bibliotekach GCKiB w Miejscu Piastowym pojawiły się nietypowe pokoje zagadek „Śladami Łukasiewicza – biblioteczny escape room”, z których próbę wyjścia na czas podejmowali uczniowie klas VII i VIII z terenu gminy. Grupa, której udało się tego dokonać najszybciej, zdobyła dla swojej biblioteki szkolnej nagrodę książkową.

Gra w wersji wirtualnej powstała w aplikacji Genial.ly, w taki sposób, aby poszczególne jej etapy rozwiązywać w zamkniętym pomieszczeniu biblioteki otwierając symboliczną kłódkę w celu wydostania się z niego. Gra została tak przygotowana, aby można było ją rozwiązać stacjonarnie jak również w wersji wirtualnej.

31 lipca br. wirtualny pokój zagadek opublikowany został w sieci, a stało się to dla upamiętnienia daty 31 lipca 1853 r., kiedy to we Lwowie dr Zaorski operował Władysława Holeckiego przy świetle lamp naftowych, dzień ten uważany jest za symboliczny początek przemysłu naftowego.

Scenariusz gry to wyobraźnia i kreatywność osób, które pracowały nad jej powstaniem, jednak przechodząc przez poszczególne etapy zabawy można poznać prawdziwą historię wybitnego nafciarza.

Przygotowany pokój zagadek zachęca do korzystania ze zbiorów bibliotek GCKiB w Miejscu Piastowym, które posiadają wiele publikacji. W linku poniżej prezentujemy książki o Ignacym Łukasiewiczu.

https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/search?tytul=&autor=&biblioteka=&szukaj_latitude=&szukaj_longitude=&szukaj_w_promieniu=&haslo=%C5%81ukasiewicz%2C+Ignacy&gatunek=&slowoKluczowe=&isbn=&rok_wydania=&sekcja=k&sekcja=b&sekcja=f&sekcja=w&sekcja=d&sekcja=s&sekcja=i&sekcja=g&sekcja=n&sekcja=e&sekcja=m&id_biblioteka=235&id_authorize=122&zaawansowane=true

W grze wskazujemy również, na zasoby bibliotek cyfrowych oraz możliwości jakie daje Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA, z której można korzystać w miejsteckiej bibliotece.

Poniżej zamieszczamy grę „Śladami Łukasiewicza – biblioteczny escape room”, zapraszając tym samym do wzięcia udziału w zabawie edukacyjnej.

Wchodząc do pokoju zagadek należy odsłuchać poszczególnych nagrań, a następnie przejść do rozwiązywania zadań udzielając poprawnych odpowiedzi na zamieszczone pytania.

Śladami Łukasiewicza – biblioteczny escape room

Celem stworzenia gry było zaakcentowanie faktu, iż wybitna postać Ignacego Łukasiewicza była ogromnie ważna dla rozwoju przemysłu naftowego w Polsce i na świecie, ale również mocno związana z naszym regionem.

Kadr z gry
Kadr z gry