Rogowskie mikołaje

0
163

Ponad 30 pachnących mikołajów, wypieczonych z ciasta drożdżowego, przynieśli uczniowie oraz przedszkolaki do szkoły w Rogach na tradycyjny już konkurs „Mikołaj rogowski”.  – Bardzo cieszymy się, że tradycja pieczenia mikołajów w Rogach jest kontynuowana – mówiła Bogusława Niziołek, przewodnicząca KGW w Rogach, dodając, że w tym roku dwa mikołaje są z Głowienki. 

Jury miało nie lada problem z wybraniem tych najładniejszych i czyniących zadość tradycji.  – Te tradycyjne były bez żadnych dodatków, pieczone tylko z ciasta drożdżowego – mówił jeden z członków jury Stanisław Muszyński, długoletni sołtys wsi, który pamięta jeszcze, jak mikołaje piekła jego mama, a teraz podpatruje i doradza, jak z wnukami piecze synowa.

Do tradycji dołożono trochę nowoczesności, stąd ocena mikołajów w trzech kategoriach. Dzisiaj bowiem, podczas pieczenia trudno oprzeć się od dołożenia mikołajom kolorowych ozdób, polania ich czekoladą czy posypania wiórkami kokosowymi. Fantazja dzieci powoduje także, że niektóre mikołaje zamiast tradycyjnego pastorału czy worka z prezentami, mają snowboard czy deskorolkę.

MIKOŁAJ ROKU – Wiktoria Bołd

MIKOŁAJ TRADYCYJNY

  1. Daniel Wołtosz
  2. Aleksandra i Madzia Lenik
  3. Aleksander Steliga

MIKOŁAJ DZIECIĘCE FANTAZJE

  1. Emilia Jasionowicz
  2. Aleksandra Chłap
  3. (ex aequo) Ola Leśniowska oraz Gabriela Leśniowska  

MIKOŁAJ NOWOCZESNY

  1. Zofia Jaracz
  2. Ola Kijowska
  3. Kamil Wołtosz

WYRÓŻNIENIA: Wojciech Słyś, Jan Słyś, Zofia Rolewicz, Kasia i Karol Gazda, Gabriela Dyczko, Wioletta Wołtosz, Kacper Muszyński, Alicja Bałon, Aleksandra Olbrycht, Mateusz Dyczko, Lena Lajdanowicz, Szymon Szczurek, Mateusz Stanisz, Antosia Kijowska, Julita Wójcik, Oskar Wójcik, Oliwier Wójcik, Gabriela Jasionowicz, Lucjan Dyczko, Antoni Rygiel i Julia Stanisz.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 grudnia br. w Szkole Podstawowej w Rogach. Upominki wręczali: zastępca dyrektora GCKiB Wojciech Krężałek, dyrektor szkoły Edyta Dydo, przewodnicząca KGW Bogusława Niziołek oraz Stanisław Muszyński – ze Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi.

Konkurs zorganizowali: Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi i Koło Gospodyń Wiejskich w Rogach, przy współpracy Szkoły Podstawowej w Rogach i Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Miejscu Piastowym.