Kolędnicy w szkole w Miejscu Piastowym

0
316

Do szkoły w Miejscu Piastowym zawitali kolędnicy – z gwiazdą betlejemską i turoniem. Pojawił się też król Herod, Diabeł, Śmierć oraz Maryja z Józefem i Dzieciątkiem. Osiołki mówiły ludzkim głosem, a Anioł przekazywał ludziom dobre rady. 21 grudnia br. w Szkole Podstawowej im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym odbył się I Gminny Przegląd Grup Kolędniczych, w którym wzięły udział grupy ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy.

Uczniowie z klas IV-VI oraz I-III na scenie zaprezentowali zwyczaj kolędowania, który w naszym kraju był bardzo popularny. Kolędnicy chodzili od domu do domu z gwiazdą, szopką i turoniem. Odgrywali sceny związane z Bożym Narodzeniem, śpiewali kolędy, za co gospodarz domu odwdzięczał się poczęstunkiem i drobnymi datkami. W szkole także każdy z kolędników z rąk wójt Doroty Chilik oraz dyrektor Małgorzaty Stanisz-Krupy otrzymał dyplom oraz upominek. Podziękowania otrzymali także nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do występów oraz dyrektorzy szkół.

W czasie szkolnego spotkania grupy kolędnicze nie rywalizowały o miejsca na podium, ale organizatorzy wyróżnili dwa występy – Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łężanach (grupa starsza) i Szkoły Podstawowej we Wrocance (grupa młodsza).

Na koniec przeglądu wszyscy zobaczyli jasełka w wykonaniu uczniów kl. IV Szkoły Podstawowej w Miejscu Piastowym, które wraz z uczniami przygotowali nauczyciele: Magdalena Świerczyńska oraz s. Lidia Bochniak. Młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco, a w niejednym oku zakręciła się łza.

Spotkanie zorganizowała Szkoła Podstawowa w Miejscu Piastowym, przy pomocy technicznej Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Miejscu Piastowym. – Przegląd grup kolędniczych będziemy organizować co roku – zapowiedziała dyrektor Małgorzata Stanisz-Krupa.