You are currently viewing Kapela ludowa „Piasty” ma już 25 lat.

Kapela ludowa „Piasty” ma już 25 lat.

Jubileusz obchodziła 18 listopada, podczas Balu Seniora w Łężanach. Z tej okazji zespół otrzymał nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę wręczył doradca ministra Grzegorz Nieradka.

Reprezentuję dzisiaj Pana Ministra Piotra Glińskiego, ponieważ obchodzimy piękny jubileusz 25-lecia istnienia kapeli ludowej „Piasty”. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał nagrodę okolicznościową z Funduszu Promocji Kultury dla zespołu w wysokości 15 tysięcy złotych  – powiedział doradca ministra Grzegorz Nieradka, któremu w ramach podziękowań za wspieranie działań samorządu Gminy Miejsce Piastowe wójt Dorota Chilik wręczyła pamiątkowy grawerton.

Kierownik kapeli Paweł Cisowski nie krył, że nagroda ta jest wielką niespodzianką. Jesteśmy zaskoczeni i jednocześnie bardzo wdzięczni. Rozpoczynając działalność w kapeli przejąłem dotychczasowy jej dorobek i staram się go kontynuować – podkreślił, wyrażając wdzięczność dotychczasowym członkom kapeli, a szczególnie długoletniemu kierownikowi kapeli Marianowi Lawerze, oraz osobom, które kapelę zapoczątkowały. Jedną z nich był obecny na sali Grzegorz Mermon, choreograf – nieistniejącego już dzisiaj – zespołu tanecznego „Małe Piasty”.

Był to rok 1997, kiedy przy ówczesnym Gminnym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym powstała nowa kapela ludowa w składzie: Marian Lawera (skrzypce), Albina Lawera (solistka), Stanisław Szajna (cymbały), Bogusław Jakieła (klarnet), Zbigniew Mięsowicz (skrzypce, harmonijka), Stanisław Stawarz (śpiew, kontrabas).

Przez lata skład kapeli zmieniał się, grali w niej: Grzegorz Mermon (akordeon), Bogusław Szczurek (akordeon), śp. Stanisław Zajdel (akordeon), Stanisław Rachwał (klarnet), a Bożena Czelny była solistką.

Do dzisiaj z pierwotnego składu kapeli zostało tylko dwóch muzyków: Zbigniew Mięsowicz (wielokrotnie nagradzany podczas różnych festiwali za grę na harmonijce) oraz Bogusław Jakieła. To oni od ćwierćwicza są z kapelą. – Szkoda, że Zbysia dzisiaj nie ma, bo on żyje muzyką – mówił o swoim chorym koledze Bogusław Jakieła. Inni członkowie kapeli to: Ewa Ziemba (śpiew), Andrzej Ziemba (śpiew, klarnet), Andrzej Trusz (kontrabas) i najmłodszy członek zespołu Julia Cisowska (skrzypce). Kapela działa przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.

Na przestrzeni ćwierćwiecza kapela zagrała setki koncertów, upowszechniając muzykę ludową Podkarpacia na terenie kraju, a także poza jego granicami. „Piasty” są laureatem wielu nagród i wyróżnień, mają w swoim dorobku dwie płyty, a także nagrania dla Polskiego Radia i TVP. Kapela otrzymała wiele nagród i wyróżnień w licznych przeglądach i konkursach. Ze względu na zasługi w upowszechnianiu i popularyzacji autentycznej kultury ludowej oraz gromadzeniu i archiwizowaniu starych, autentycznych przyśpiewek i piosenek w 2013 roku otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas balu wójt Dorota Chilik, w imieniu własnym oraz dyrektor GCKiB Joanny Ziemiańskiej-Kielar kapeli „Piasty” wręczyła pamiątkowy grawerton w podziękowaniu za upowszechnianie muzyki ludowej oraz promocję gminy, życząc członkom kapeli kolejnych sukcesów muzycznych i licznych koncertów.

Bal dla seniorów, w którym wzięły udział Kluby Seniora z Głowienki, Rogów, Łężan oraz „Senior- Wigor” z Wrocanki, odbył się z okazji przypadającego 14 listopada Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Była to okazja do zabawy, spotkania, wspólnych rozmów. Seniorzy – pod opieką Gabrieli Lipki-Maciejowskiej – przygotowali przedstawienie, autorską wersję wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Marek Pilch ze Stowarzyszenia MANKO mówił o zdrowym stylu życia, a po prelekcji wójt Dorocie Chilik wręczył certyfikat dla Gminy Miejsce Piastowe Partnerstwa Kampanii „Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę”. Seniorzy bawili się przy muzyce Kapeli 50 Plus.

Więcej o kapeli ludowej „Piasty” można przeczytać w Piastunie (4/2013 rok, str. 12) w artykule „Lata muzyką i śpiewem malowane”, napisanym z okazji jubileuszu 15-lecia zespołu https://www.miejscepiastowe.pl/…/lipiec-sierpien_2013.pdf