You are currently viewing Ballady Mickiewicza rozbrzmiewały w parku dworskim

Ballady Mickiewicza rozbrzmiewały w parku dworskim

We wtorkowe popołudnie (13 września) w parku w Miejscu Piastowym uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele oraz bibliotekarki GCKiB włączyli się – po raz kolejny – do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, w dwusetną rocznicę ich wydania.

Rozpoczynając spotkanie, Małgorzata Stanisz–Krupa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Miejscu Piastowym odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w Roku Romantyzmu Polskiego zaprasza do Narodowego Czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, wierząc, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad kulturą i historią Polski. „Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa” – napisał Prezydent RP w liście (treść całego listu – poniżej w załączniku).

Wspólne czytanie rozpoczęła zastępca wójta Magdalena Hec–Mrozek utworem pt. „Pierwiosnek”. Plenerowa parkowa sceneria wprowadziła wszystkich w romantyczny nastrój. Kolejno utwory narodowego wieszcza czytali uczniowie szkół podstawowych z Miejsca Piastowego, Łężan, Zalesia, Targowisk, Głowienki, Wrocanki, Rogów oraz młodzież Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

W parku rozbrzmiewały fragmenty ballad: Świtezianka”, „Romantyczność , „Do przyjaciół”, „Pani Twardowska”, „Powrót taty” „Lilije”, „Świteź” oraz „To lubię”. Na zakończenie wspólnie odczytano fragment utworu „Romantyczność”.

Akcję Narodowe Czytanie, polegającą na wspólnym czytaniu wybranej lektury, zapoczątkował w 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zainicjowana została epopeją narodową „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano m.in.: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Do wspólnej lektury wybranego dzieła przyłączają się różne instytucje w kraju i za granicą, a także osoby prywatne. W gminie Miejsce Piastowe akcja Narodowego Czytania – od jej zainicjowania – prowadzona jest corocznie. Początkowo w szkołach i bibliotekach, od kilku lat z inicjatywy wójt Doroty Chilik Narodowe Czytanie organizowane jest wspólnie.