Pierwsza rekonstrukcja bitwy na Klarowcu

0
626

W niedzielę (24.07) w Rogach pojawili się żołnierze wojsk pruskich, austro-węgierskich oraz rosyjskich. Koło południa, na polach w pobliżu kościoła, stoczyli ze sobą walkę. Wojska pruskie i austro-węgierskie dopiero w trzecim ataku przełamały opór Rosjan.

Była to rekonstrukcja wydarzeń z pierwszej wojny światowej, które miały miejsce 6-7 maja 1915 roku na górze Rogowskiej, zwanej także Klarowcem. Bitwa o Górę Rogowską była największym wydarzeniem militarnym na terenie gminy Miejsce Piastowe podczas pierwszej wojny światowej.

Rekonstrukcję poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny oraz złożenie kwiatów przy pomniku na cmentarzu w Rogach, gdzie pochowani zostali żołnierze polegli w bitwie na Klarowcu. Wiązanki kwiatów złożono także przy pomniku (znajdującym się przy kościele) poświęconym mieszkańcom Rogów, poległym w wojnach o wyzwolenie Ojczyzny.

Kolejno na polach rozegrana została bitwa, w której wzięło udział kilka grup rekonstrukcyjnych: Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa,  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (na rekonstrukcji w mundurach carskich), LIR 32 z Gorlic, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, Kampfgruppe „Edelweiss”.

Bitwę komentował prof. dr hab. Andrzej Olejko, a scenariusz opracował Łukasz Solon. Za efekty pirotechniczne odpowiedzialny był Andrzej Sobieraj, a pole, na którym rozegrały się potyczki wojenne potyczki, udostępnił Janusz Uliasz.

Po zakończeniu bitwy oraz prezentacji umundurowania wojennego wójt Dorota Chilik wraz z Joanna Ziemiańska-Kielar- dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym grupom rekonstrukcyjnym oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie bitwy wręczyły pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki.

Rekonstrukcji towarzyszył także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestra Dęta Miejsce Piastowe, wystawy rękodzielników. Pokaz broni i sprzętu wojskowego prezentowała 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Niebanalną, prywatną kolekcję broni można było także zobaczyć na stoisku Damiana Plajstka z Łęk Dukielskich. Grochówkę z kuchni polowej serwowali strażacy z OSP Rogi i panie z KGW Rogi.

A jak wyglądała bitwa z lotu ptaka? Pokazuje to film nagrany przez portal Krosno112.pl.

Rekonstrukcja bitwy na Klarowcu odbyła się dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.