Gminne Obchody 3 Maja i Święta Flagi

0
618

W piątek 29 kwietnia w Domu Ludowym w Głowience odbyły się Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Był to wieczór pełen zadumy, wzruszeń i refleksji nad historią i teraźniejszością.


,,Drugiego maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – symbole narodowe wyrażają naszą miłość do Ojczyzny, drogę do niepodległości oraz dumę z naszych sukcesów. Wśród symboli narodowych flaga zajmuje miejsce szczególne. To pod biało-czerwonym sztandarem przez setki lat walczyliśmy o odzyskanie i utrzymanie naszej niepodległości. Polska flaga prowadziła naszych żołnierzy do boju, dodawała otuchy i nadziei. Dzisiaj jednoczy i łączy Polaków na całym świecie. Trzeciego maja obchodzić będziemy kolejną rocznice uchwalenia Polskiej Konstytucji. To święto przypomina nam o polskich patriotach, ludziach oddanych Ojczyźnie, którzy podjęli się zadania przeprowadzenia reformy państwa. Konstytucja stała się wzorem do naśladowania oraz symbolem marzeń o wolności.’’ Tymi słowami Pani Iwona Topolska – dyrektor SP w Głowience rozpoczęła patriotyczną uroczystość, a następnie powitała zaproszonych gości i mieszkańców gminy obecnych na sali Domu Ludowego.

Głos zabrała także Wójt Gminy Dorota Chilik, która w pięknych słowach zaznaczyła, jak wzruszające, ale i ważne, szczególnie dla najmłodszych pokoleń jest podkreślanie rangi symboli patriotycznych oraz drogi, jaką nasi rodacy musieli przejść podczas walki o wolność. Zastępca Wójta Magdalena Hec-Mrozek odczytała list od Grzegorza Nieradka – doradcy wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Część artystyczna rozpoczęła się projekcją filmu patriotycznego wykonanego przez GCKiB w Miejscu Piastowym ,,Nasza Historia, Nasza Ojczyzna’’. (link do filmu: https://www.youtube.com/results?search_query=nasza+historia+nasza+ojczyzna). Spektakl patriotyczny w aranżacji uczniów i nauczycieli z SP Głowienka nawiązywał do najważniejszych momentów oraz postaci z historii Polski. Na scenie pojawiła się tematyczna scenografia, idealnie dopracowane stroje, a w scenariuszu nie zabrakło miejsca na humorystyczne, historyczne wątki.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów szkół z terenu gminy w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała’’. Pracownicy SP Głowienka wraz z rodzicami przygotowali także poczęstunek dla przybyłych gości. ,,Światełko pokoju’’ to ostatni element uroczystości – białe i czerwone lampiony uniosły się wysoko nad głowami uczestników obchodów na tle zachodzącego słońca. (link do nagrania: https://www.facebook.com/terazkrosno/videos/726217441867806)


Za techniczne wsparcie ,,światełka pokoju’’ odpowiadała OSP Głowienka, za co serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy uroczystości: Gmina Miejsce Piastowe, Szkoła Podstawowa im. Benedykta Wierdaka w Głowience, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.