You are currently viewing Tort ziemniaczany zwycięzcą konkursu kulinarnego w Widaczu!
Pokaz kulinarny KGW Kościelisko - pieczenie moskoli

Tort ziemniaczany zwycięzcą konkursu kulinarnego w Widaczu!

Ziemniak królem kuchni – to hasło konkursu kulinarnego, który odbył się podczas tegorocznego Kartofliska 22 sierpnia w Widaczu.

Do konkursu, który jest głównym punktem Święta Pieczonego Ziemniaka, przystąpiło 8 kół gospodyń wiejskich: KGW Łężany, KGW Miejsce Piastowe, KGW Niżna Łąka, KGW Rogi, KGW Targowiska, KGW ,,Nadzieja”, KGW Widacz, KGW Zalesie. Dodatkowo gościnnie udział wzięło KGW Kościelisko, które przygotowało także pokaz kulinarny. Potrawy oceniali: wójt gminy Dorota Chilik, dyrektor GCKiB w Miejscu Piastowym Joanna Ziemiańska-Kielar oraz przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiesław Habrat. Jury oceniające potrawy miało niełatwe zadanie. Każde z kół wykazało się pomysłowością i fantazją kulinarną.

Najbardziej innowacyjny okazał się przepis na tort ziemniaczany z polewą czekoladową oraz popcornem. Tort przygotowany przez KWG z Niżnej Łąki stał się przepustką do zwycięstwa. KGW z Rogów zajęło drugie miejsce przygotowując placki ziemniaczane nadziewane mięsem wieprzowym. KGW z Widacza przygotowało lemiesze, dzięki którym znalazło się na trzecim miejscu.

1 miejsce – KGW Niżna Łąka – tort ziemniaczany z polewą czekoladową i popcornem
2 miejsce – KGW Rogi – placki ziemniaczane nadziewane mięsem wieprzowym
3 miejsce – KGW Widacz – lemiesze

Panie z kół poza potrawami konkursowymi przygotowały syto zastawione stoły. Każdy uczestnik Kartofliska – nawet ten najbardziej wybredny – mógł skosztować regionalnych potraw, a wśród nich znalazły się m.in.: naleśniki na słono i słodko, zapiekanka ziemniaczana z kaszą, suflet ziemniaczany z kremem waniliowym, krokiety ziemniaczane.

KGW Kościelisko podczas pokazu kulinarnego zdradziło tajniki przygotowania moskoli – placków pieczonych na blasze, które są potrawą regionalnej kuchni podhalańskiej. Strażacy z OSP Widacz tradycyjnie zadbali o to, aby uczestnicy kartofliska mogli usiąść wspólnie przy ognisku i upiec ziemniaki.

Kartoflisko to jednak nie tylko święto dobrego jedzenia. Program artystyczny i dobra zabawa to równie ważne elementy imprezy. W tym roku na scenie wystąpili: kapela ludowa Chorkowianie, zespół Eter, Dominika Kobiałka – finalistka The Voice of Poland. Święto Pieczonego Ziemniaka zakończyło się festynem z zespołem Weekendowcy.

Organizatorzy: Wójt Gminy Miejsce Piastowe, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym, Sołtys Widacza wraz z Radą Sołecką.

W poniższym załączniku znajduje się przepis na zwycięski tort ziemniaczany:Dodaj komentarz