You are currently viewing Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia, rokrocznie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO w celu promocji literatury i czytelnictwa oraz zwrócenia uwagi na istotę praw autorskich.

Bibliotekarki w tym dniu szczególnie zachęcają, aby książki były ważnym elementem Waszej codzienności. W tym roku Dzień Książki obchodziliśmy w sposób nietypowy i trochę z przymrużeniem oka, ważny jest przecież efekt. Zachęcając do czytania każda bibliotekarka wybrała książkę, z którą jej do twarzy. Wszystkie nasze propozycje można obejrzeć na bibliotecznym facebooku.

https://www.facebook.com/GCKiB-Biblioteka-w-Miejscu-Piastowym-438453972889531/photos/pcb.3851791748222386/3851787694889458

Myśląc o książce pamiętamy o dzieciach, bo to dzieci szczególnie należy zachęcać najpierw do słuchania czytanych im opowieści, a następnie do samodzielnego czytania. Pozytywne relacje i skojarzenia z książką oraz biblioteką są ważne, dlatego na zaproszenie przedszkolnej grupy Misie, odwiedziliśmy Przedszkole w Miejscu Piastowym. Pani bibliotekarka przyniosła przedszkolakom w koszyku skarby z biblioteki – książki. Dzieci wysłuchały kilku słów o książkach: z jakich elementów składa się książka i jaka jest jej historia. W ciągu kilku minut rozmowy można było się przekonać jak wiele przedszkolaki wiedzą o książkach i o tym jak prawidłowo trzeba się nimi opiekować. Według dzieci książka najlepiej „smakuje” na wieczór, bo wtedy – w towarzystwie najbliższych ulubione opowieści zamieniają się w piękne sny. W trakcie wizyty przedszkolaki wysłuchały fragmentu bajki „Książki nie mają skrzydeł”, autorstwa Brynne Barnesa.

Dodaj komentarz