Dzień św. Mikołaja

0
72

Dzień św. Mikołaja jest jednym z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Prezenty pod poduszką, wyjątkowe niespodzianki i spełnianie marzeń sprawiają, że Mikołajki są magicznym czasem.

W Rogach mówiło się tego dnia, że „Mikołaj nawiązał”, co znaczyło, że prezenty już są. Pod poduszką można było znaleźć upieczonego z ciasta Mikołaja z drobnym zawiniątkiem, a tam jabłka, orzechy, ozdoby na choinkę, cukierki, robione na drutach skarpety, szaliki. To wyjątkowe dary, bo chociaż proste i niewyszukane, to dawane z serca. Na przestrogę każdy dostawał też rózgę z witek wierzbowych lub brzozowych.

Tego dnia w Rogach odbywał się także huczny jarmark, który przyćmiewał nawet ten w Dukli czy Krośnie. Często opisywane w książkach i wspominane do dziś. Pełno na nim było cudeńków: ptaszków ze szklanej waty, sopli, grzybków, dzwoneczków i innych szklanych ozdób choinkowych, no i oczywiście – pieczonych, świeżutkich, pachnących „mikołai”.

Skąd w ogóle wzięły się tradycje mikołajkowe?

Św. Mikołaj żył w IV wieku, urodził się w mieście Patara (dzisiejsza Turcja) i był biskupem Miry. Był bardzo pobożny, dobry i pomocny. Chętnie podrzucał pieniądze biednym ludziom, rozdawał jałmużnę. Znane też są czynione przez niego cuda: ocalenie morskich rozbitków, ratowanie przed śmiercią głodową. Najpopularniejsza legenda dotycząca św. Mikołaja opowiada o posagu, jaki ofiarował córkom zubożałego kupca, ratując je tym samym przed sprzedaniem do domu publicznego.

Te wierzenie sprawiły, że pomimo niewielu potwierdzonych wiadomości, na stałe wpisał się w tradycje i świadomość ludzi. Jest patronem żeglarzy, rozbitków, więźniów przewoźników, uczniów i młynarzy. Na pamiątkę jego dobrych uczynków w rocznicę jego pochówku, 6 grudnia, co roku obdarowujemy się prezentami. Ponadto do  XIX w. dzień ten był w Polsce wolny od pracy.

Obecnie kojarzymy św. Mikołaja jako przemiłego, ciągle śmiejącego się staruszka z długą białą brodą, rumieńcami na buzi, w czerwonym ubraniu z kożuszkiem. Do tego musi mieć brzuszek 😀 Zazwyczaj towarzyszą mu renifery ciągnące olbrzymie sanie po brzegi wypełnione prezentami. Wcześniej św. Mikołaj był przedstawiany jaki biskup z mitrą, pastorałem i długą czerwoną szatą.

Ciekawostką jest, że w Polsce rozdaje prezenty nie tylko św. Mikołaj. Jego odpowiednikiem na ziemiach zachodnich jest Gwiazdor, a na wschodzie to Dziadek Mróz.

Św. Mikołaj rozdaje prezenty (lub rózgi) w przeróżny sposób. Czasami wrzuca je do komina, innym razem wślizguje się do domu, aby zostawić dary pod poduszką albo w skarpecie czy bucie. Dlaczego but? Według legendy Święty Mikołaj pomógł ubogiemu arystokracie i wrzucił przez komin trzy sakiewki ze złotem, które przypadkiem wpadły do suszących się przy kominku trzewików. Stąd właśnie słynna tradycja wkładania prezentów do butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj